Деница Георгиева е собственик на малка хлебопекарна в Бургас. През последните четири години тя се отдава на приготвянето на занаятчийски хляб по нейна рецепта. В малката ѝ квартална пекарна тя организира и редица детски работилници, в които предава своя опит и любов към месенето на бъдещите пекари. Интервю на Грамофона нюз.
Как ще се отрази връщането на ДДС в малките фурни?
Малките пекарни обикновено не са по ДДС. При тях цената на хляба по принцип е в известна степен по-висока от тази в супермаркета, но продуктите ни са направени с по-качествени брашна. ДДС при нас се усеща от това, че всички суровини, които купуваме вече са по-скъпи и в момента сме изправени пред голямо изпитание. Отделно от този месец поскъпна и електричеството, консумативите, материалите. По-високи разходи имаме и за труда, осигуровки и др. Предполагам, че ще има първоначален шок, защото всички сме объркани как ще се развият обстоятелствата – дали ще се върне по-ниската ставка, дали ще има компенсации за тока.
Ще успеете ли да си покривате разходите?
Това зависи от индивидуалната ситуация, но всички изпитваме в момента големи затруднения. Предизвикателства за нас са и цените, които са сега. После са сметките, които плащаме и постоянните промени, несигурност и отношението на хората към хляба. В последните няколко месеца има тенденция някои от клиентите да се отказват от насъщния за сметка на други продукти. Не смеем да увеличим още цената на хляба, за да не загубим и малкото, защото в един момент дори човекът да има желание да консумира качествен хляб, високата цена ще се окаже непосилна за бюджета му и той ще се принуди или да прибегне към по-евтин вариант, или да се лиши от него на трапезата си.
Как тогава ще успеете да си покриете разходите за по-скъпите консумативи и в същото време да задържите цените без промяна?
По-високата цена на хляба не означава повече приходите, защото могат да са се окажат недостатъчни да покриват разходите. От своя страна потребителите също са ежедневно стресирани с нарастващи задължения и поскъпване, което може да доведе до отлив или поне по-рядко да купуват хляб. Трябва да потърсим златната среда. Клиентът да е доволен от цената и продукта и ние да успеем да покриваме с изкараното разходите си. В нашата фурна ще търсим вариант да запазим хората, които ни се доверяват с надеждата, че ще получим компенсации. Ако държавата ни подпомогне поне с тока ще можем спокойно да работим. В противен случай примката се свива около врата ни и не знам до къде ще издържим.
Има ли възможност малките хлебопроизводители да затворят фурните си?
Такава опасност може да има не само заради ДДС, а заради комплексната картина, особено в зимния сезон. Браншът и в голямо затруднение. Мислим как да наредим пъзела от високите цени на тока, наемите, осигуровките, защото всичко поскъпна. В Бургас през лятото е по-оживено и клиентите са повече. Сега трудното е през зимните месеци, но наистина ако нещо не се промени, ще има много фалирали пекарни и не само пекарни, защото като цяло за малкия бизнес е много трудно.