Д-р Росица Великова е специалист вътрешни болести и специализант по кардиология. В момента работи в медицински център „Д-р Стайков“ в Бургас, като в кардиологичния кабинет е заедно с колегите си д-р Магдалена Соломонова и д-р Марин Монов. Интервю на Gramofona.com

Д-р Великова, в момента работите и като специалист по вътрешни болести, и като специализант по кардиология. В кой от двата кабинета има повече пациенти?

Категорично кардиологичните проблеми са повече. Забелязва се и тенденция за снижаване на възрастта. За съжаление има много нелекувани хора и такива, които сами си спират част от лекарствата.

Каква е причината да пада възрастта на кардиологичните заболявания?

Това е тенденция в последните години. Основната причина е общият стрес и натоварване. Наднорменото тегло, застоелият начин на живот и тютюнопушенето са важен фактор при младите хора. Хората в големия град водят застоял начин на живот. Работят в офис, придвижват се с автомобили. Въпреки че големият град дава много възможности за спортуване, хората не винаги се възползват от тях. Понякога трябва да кажа изрично на пациента, че трябва да спортува, за да се сети и да започне да го прави.

Споменахте, че има много нелекувани хора. Това означава ли, че хората все още пренебрегват здравето си и им липсва здравна култура?

Здравна култура имат тези, които имат достъп до информация. Има млади хора, които идват специално, за да си направят профилактичен преглед. Но има и хора, които чакат последния момент. „Аз имам от 5 години кръвно, знам че не съм добре, ама сега идвам“. Около 1/3 от пациентите се следят, но останалите чакат много да напреднат нещата и едва тогава търсят подкрепа.

С каква апаратура разполагате в медицинския център и какви изследвания правите тук?

Разполагаме с всички апарати – електрокардиограф, холтер ЕКГ, холетр за кръвно налягане, велотест, ехокардиограв. Всичко, което е амбулаторна апаратура за сърдечно-съдовите заболявания е на наше разположение тук.

Д-р Великова, в момента сме в епидемия от вирус, който все още е непознат. Хората с кардиологични проблеми обаче се оказаха едни от най-застрашените, защо?

Оказва се, че коронавирусът уврежда не само белия дроб. Той уврежда и кръвносните съдове, и миокарда. За това има сериозен проблем при хипертониците. Може да предизвика и белодробни емболии, което и животозастрашаващо.

Какво съветвате пациентите си в тази ситуация, когато и повечето хора се страхуват да ходят на лекар, за да не се заразят?

При симптоми задължително да търсят помощ, а не да чакат. Имаше призиви да не се ходи на лекар, но лечение по телефон не се прави. Дори и един банален гърлобол да е, потърсете помощ. Ако се спазват правилата за безопасност, човек е с маска и спазва дистанция, няма проблем. Лекарите винаги сме готови да приемем пациента. При необходимост ще се назначат изследвания. Много е важно при неразположение и при температура да не се чака човекът да се влоши. Има много неизвестни още около този вирус. Не си отиват само пациенти с придружаващи заболявания. Да, те са основните, но си отиват и млади хора, защото не се знае какво ще порази вирусът, какъв ще е отговорът на имунната система.