Д-р Жени Стоичкова е детски пулмолог от Бургас. Тя е специалист с дългогодишен опит в детските болести, детска пневмология и фтизиатрия. Интервю на Грамофона нюз.
Д-р Стоичкова, как влияе Омикрон на децата и кои възрасти са най-податливи на вируса?
Към днешна дата моите наблюдения са за преобладаване на варианта Омикрон при потърсилите помощ пациенти. Поради по-краткия инкубационен период и по- високата вирулентност заразяването става бързо в семействата и по-големите колективи и включва всички възрасти – от кърмачета до възрастни хора, дори такива с придобит естествен или постваксинационен имунитет. При заразените деца в предучилищна и училищна възраст протича като обикновен катар на горни дихателни пътища. Децата в кърмаческа възраст и тези с хронични заболявания изискват повишено внимание в хода на боледуването.
Лесно или трудно ли се различават симптомите на грип и новия щам?
Ако не е налична епидемиологична връзка с болен от Ковид -19 много трудно бихме различили както клинично, така и лаболаторно инфекцията с Омикрон, от характерните за сезона вирусни инфекции, които също се наблюдават в момента. При децата, които се отглеждат в колективи и нормално честотата на боледуване от остри вирусни инфекции (ОВИ) е няколко пъти в годината, родителите забелязват, че при инфектиране с Омикрон има нещо нетипично в протичането на тази инфекция, спрямо обичайния начин на боледуване на тяхното дете.
При въпрос, какви са най честите симтоми при предходни боледувания, те описват други оплаквания. Общото състояние и апетитът също са по-необичайни. Най-честият симптом е дразнене в гърлото, хрема, кашлица, различно изразен фебрилитет, отпадналост, главоболие. Може да има и засягане на гастроинтестиналния тракт с повръщане, по-рядко с диария. Другият отличителен белег от предходните варианти е много рядкото засягане на обонянието.
Предизвиква ли Омикрон пневмонии и бронхити както при другите варианти на Ковид?
Да, зазягат се и долни дихателни пътища, като клинично много по-рядко има тежко протичане при развитието на тези заболявания и при рентгенография измененията също са по-леки, предимно перибронхиално в интерстициума на белия дроб.
В кои случаи Омикрон може да е опасен за най-малките?
Все още няма характерен предиктор за по-тежко протичане. При всички вирусни заболявания риск за по-тежки прояви имат децата с вродени и хронични заболявания и тези в кърмаческа възраст с прояви на висок фебрилитет, дихателна недостатъчност - учестено дишане, пристъпни кашлици, посиняване, както и кърмачета, които са с риск от обезводняване при многократни повръщания и/или диарични изхождания .
Как се отразява новият вариант на вируса при децата, които имат хронични заболявания?
Всички деца с хронични заболявания изискват повишено внимание. Най-добре е да бъдат консултирани в хода на боледуването и със специалиста по профила на заболяването, който проследява и е запознат с хроничния здравословен проблем. От моите наблюдения върху децата с хронични белодробни заболявания, с които сме постигнали добър контрол, при боледуване с варианта Омикрон няма по-тежко протичане или много тежки обостряния на подлежащите белодробни заболявания.
Трябва да се обърне внимание на факта, че по-лекото протичане в самото начало не е сигурен белег за по-бързо оздравяване. За Ковид инфекцията е характерно по-бавното възтановяване и изисква наблюдение от родителите и активно търсене от лекуващите лекари, поне месец след изчезване на стартовите симптоми, за остатъчни може и дискретно проявени оплаквания. Характерно за вирусните заболявания е, че могат да отключат хронични заболявания при предразположени индивиди.
За това много важно място в подхода към нашето здраве заема профилактиката, която бива първична - преди боледуване, и вторична след боледуване, касаеща физическото и психоемоционално състояние на пациента. Адекватно поддържаният имунен и метаболитен баланс в организма, като и психоемоционалния тонус са гаранция за по-добри естествени адаптивни и реактивни възможности при срещи с инфекциозни и други агресивни агенти от околната среда.