Цончо Ганев е бургаски депутат от „Възраждане“. Заместник-председател е на 48-то Народното събрание и председател на Комисията по Туризъм. Каква е политическата обстановка към момента и отиваме ли на нови избори? Интервю на Грамофона нюз
Г-н Ганев, какви са настроенията в парламента от последната седмица?
Откровено казано не мога да разбера какъв е проблемът на партиите в евроатлантическото мнозинство? Защо не си направят правителство, тъй като както всички видяхме, темата за евроатлантизма и всички приоритети, които имат, ги обединяват.
Те са изпращания на оръжия, закриване на ТЕЦ-ове, въвеждане на еврото. Не знам какво ги спира да се обединят и да имат правителство. В момента никой не иска да поеме отговорност да състави правителство и в същото време наблюдаваме един тотален разнобой.
Преди дни организирахте протест срещу въвеждането на еврото у нас. Ще продължавате ли да сте на улицата?
Категорично! Считаме, че трябва да се направи всичко възможно въвеждането на еврото да бъде предотвратено. Едно от големите разковничета е именно защо партия „Възраждане“ не подкрепя създаването на кабинет. Това е една от темите, които ни разделят от другите политически сили, защото всички други партии искат да го въведат – подписват се, готови са, призовават за влизане в еврозоната.
В крайна сметка отлагането за влизане в еврозоната минава с едно решение на правителството, в който план се казва, че то няма да е от 1 януари 2024 година, например до достигане на 90 % от средните доходи в Централна и Западна Европа.
Когато достигнем тези доходи, едва тогава можем да си позволим да влезем в еврозоната. На този етап обаче това не може да стане. Ето, това е начинът, по който ни принуждават да вървим към свикване на референдум, да започнем да събираме подписи, за да се пита българина – иска ли да е част от еврозоната, или не иска?
Щом останалите партии в парламента, извън „Възраждане“, не искат българският народ да бъде питан, трябва ние да го попитаме чрез събирането на подписи.
Политическите престрелки не са спрели от седмици. Отиваме ли на нови парламентарни избори догодина?
Според мен да, тъй като евроатлантическата тълпа в парламента категорично отказва да покаже лицето си пред народа. Всички са заедно и с гласуванията си го показват. За пред хората обаче играят театър, че не могат да са заедно. За съжаление или за по-добро е този парламент да се разпусне и тази агония да бъде прекратена.
Зимните месеци започнаха, инфлацията не спада, нямаме и редовно правителство. Какво трябва да очакват хората в страната?
Истината е, че нищо добро не ни очаква и перспективите пред страната ни и хората са изключително притеснителни. Не трябва да подценяваме факта, че България вече започва да подарява оръжие на Украйна, не трябва да подценяваме факта, че страната ни се е съгласила и е предложила сама да ликвидира енергетиката си като закрие ТЕЦ-овете след 3 години и като частни потребители да излезем на либерализирания пазар.
Само си представете това колко дълбоко ще бръкне в джобовете ни. Не трябва да забравяме и това, че България сама иска да приеме еврото от началото на 2024 година. Нека не пропускаме и това, че страната ни, налагайки и участвайки в санкции спрямо Руската федерация, се съгласява да налага таван на доставките на петрол. Виждаме, че Русия от своя страна ще откаже да доставя петрол на Лукойл.
Единствената алтернатива в този случай ще е България да купува газ, бензин и дизел от Турция. Това е поредното национално предателство. Турция в интерес на истината отново купува руски петрол. Ние отказваме да купуваме евтин петрол, но ще купуваме произведения на много по-скъпа цена от Турция. Това е поредното самоубийство на страната ни в икономически план. Затова за втори път казвам, че този парламент трябва незабавно да си замине.
Преди няколко дни бяхте в Бургас заради проблем по европроект с подмяната на старите печки на твърдо гориво с нови. Кои други общини посетихте и какви проблеми споделят с Вас хората?
Освен в Бургас, бях на среща с жителите от Приморско в моята приемна. Градът в момента е като призрачен. Има около 1000 души и абсолютно нищо работещо, с изключение на една-две фирми, които се занимават с монтаж на дограма.
Бях и в Царево, на среща с кмета, която продължи повече от два часа. Поговорихме за доста проблеми, сред които липсата на Общ устройствен план (ОУП), здравеопазването, икономиката, обезлюдяването на Странджа като цяло. Конкретно за ОУП на Царево отново трябва да се започнат разговори с еко и регионалното министерства.
Има много общини в областта, като Малко Търново, Приморско и Царево, където няма болници, нито линейки. Това е проблем, който постоянно се замита и неглижира. Наистина е време за надпартийни срещи, на които да бъдат поставени важни и спешни проблеми, които веднага да се поставят в парламента за разрешаването им.
В момента обмисляме да инициираме голяма среща между всички бургаски депутати, в която инициатори да бъдат и кметовете от региона.