Цончо Ганев от „Възраждане“ е заместник-председател на Народното събрание и депутат, избран от Бургаски многомандатен избирателен район. Членува в комисиите по бюджет и финанси и туризъм. Участва и в подкомисия за контрол на публичните средства. Интервю на Грамофона нюз

Защо България трябва да запази неутралитет по отношение на войната между Русия и Украйна?

Първото и основното е, че ние сме обречени да имаме икономически връзки с Русия. За огромно съжаление сме изключително зависими от страната, както в енергиен, така и във всякакъв друг план. Не можем да си позволим България да скъса всякакви икономически връзки с Русия.

Какви биха били последиците за България, ако обявим Русия за вражеска държава?

Сега предстои излизане на единия ни енергиен блок в планов ремонт. Ако обявим Русия за вражеска държава, тя няма да ни доставя части за ремонтите, които предстоят и ще се наложи да затворим единия от атомните ни блокове.

Наесен в планов ремонт излиза другият ни атомен блок и ако това се повтори, ние автоматично затваряме атомната си електроцентрала. Същото се отнася и за държавните ТЕЦ-ове, които са строени още по комунистическо време, с руски технологии.

В момента всички резервни части за тях идват от Русия. Всичко това автоматично поставя България не само пред зависимост от газ, ами и ние сме пряко зависими в производството на електроенергия.

А когато нямаме ТЕЦ-ове и АЕЦ, дори и да тръгваме да купуваме, не можем да доставим нужните количества и минаваме на тежък режим на тока. За огромно съжаление шестте партии, които са вътре в парламента – „Продължаваме промяната”, ДПС, „Има такъв народ”, БСП, ГЕРБ по всякакъв начин се опитват да въвлекат България  в още по-тежки икономически санкции спрямо Русия, а това е пагубно за нас.

Ако оставим обаче икономиката настрана и започнем да изнасяме тежко въоръжение и муниции, както беше декларирано от „Демократична България“ и ГЕРБ, негласно „Има такъв народ“ нямат проблем с това нещо, ДПС по същия начин подкрепят цялата тази конфигурация, стигаме до ситуацията, в която България е изправена пред голямата угроза да влезе във военния конфликт.

Имате ли имфорнация какви чужди военни бази са разположени в България в момента?

Към момента България има четири американски бази. В страната престои да бъде дислоцииран батальон на НАТО под командването на италиански военни. Отделно имаме две ескадрили –една нидерландска и една испанска и гръцки батальон с батарея. Очакваме и  албански.

Не знам дали си давате сметка, че в момента имаме шест многонационални военни сили. Във всеки един момент те могат бъдат активирани, ако някой прецени, че който управлява не е удобен. Това означава, че има изключителна опасност за националната ни сигурност.

България трябва по всякакъв начин да се дистанцира от каквито и да било военни действия с Русия, както и да не ги подкрепя нито директно, нито косвено. България трябва по всякакъв начин да запази своя икономически неутралитет спрямо санкциите за Русия – нещо, което от години подкрепяме като държава и затова и страдаме.

Факт е, че ние не изнасяме абсолютно нищо за Русия, не използваме нищо като възможности за руския пазар. Появиха се призиви от германските министри Европейският съюз да бъде още по-строг и да спре вноса на каквото и да било от Русия, включително и на газ. И тук питам – какво ще правим ние като държава?

Стана ясно, че България едностранно е прекратила споразумението с Русия за обмен на квалифицирана информация. Това до какви последици ще доведе?

Нищо хубаво не ни очаква. Важно е да кажем и нещо още по-притеснително. България е единствената държава в Европа, на която в края на тази година, изтича договорът за доставка на газ. Финансовият министър Асен Василев, както и други политици от управляващата коалиция постоянно говорят, че България трябва да има своята независимост от Русия при доставките на газ.

Повтаря се мантрата за т. нар. интерконектор с Гърция. Но никой не казва, че дори България до лятото да го построи от своя страна, в гръцката държава е големият проблем. В Гърция такъв проект не е изграден и няма да бъде. Дори и той да се реализира и да започнат доставки на газ от Азербайджан, извинявайте, но руската държава държи 50 % от компанията, която доставя въпросния газ.

Само преди две седмици нейният президент беше на посещение при Владимир Путин и там излязоха договорките, че продължават съвместната си работа. За каква енергийна независимост можем да говорим в този случай?

Нека продължим и с безумиците. Образователният министър е в изключителен конфликт на интереси, тъй като само преди няколко месеца беше директор на Фондация „Заедно в час”, която пък от своя страна е 100 % собственост на „Америка за България“.

Та, този човечец, който по документи е уж безпристрастен, а всъщност до преди няколко месеца е американски служител, в момента е спуснал заповед на всички университети да прекратят всякакви дейности на обменни начала с руски университети.

Дори в областта на науката е забранено да се водят разговори с руските университети. Това е безумие! По този начин България не доказва нищо друго, освен това, че изпълняваме слугинажните поръчки на американското посолство.