Исмаил Осман е кмет на община Руен. Какво е финансовото състояние на Общината в края на годината и как се справя администрацията му втора година след навлизането на коронавируса у нас? Интервю на Грамофона нюз.
Кои бяха най-големите трудности за община Руен през настоящата година?
Коронакризата, която беше навсякъде, е един от проблемите, с който се сблъскахме и през тази година, защото имахме много болни. Другият основен проблем, който все още не е разрешен, е свързан с дървата за огрев. Община Руен не е страна в този спор, но сме потърпевши. Ние сме медиатори между хората и Горско стопанство-Айтос. Проблемът е факт и хората все още нямат дърва.
Имаше ли проекти, които не успяхте да осъществите през 2021 г.?
Не всичко, което бяхме предвидили в бюджета, успяхме да изпълним. Още август месец след като получихме сметките за ток, парите, които бяхме отделили за улично осветление за годината, свършиха.
Наложи се да актуализираме бюджета на Общината и да заделим още средства, за да покрием разходите. За пример – миналата година уличното осветление в цялата община струваше 350 000 лева. Сега се наложи да заплатим още 250 000 лева, които бяха за други неща.
Получи се така, че трябваше да вземем средства, предназначени за други нужди, за да запълваме дупките. И това определено създаде проблем.
Kакво е финансовото състояние на Общината в края на годината?
Хората са в затруднение и не могат да си плащат данъците. Постъпилите пари от тях все още не са на 100 %. Не сме много зле и в сравнение с другите общини сме добре.
Ваш основен приоритет са новите улици. Кои населени места все още се нуждаят от инфраструктурни ремонти?
Във всички населени места част от улиците са асфалтирани, но в някои тепърва ще се правят. Няма да говоря конкретно за едно или друго населено място, но във всички има нужда от нови улици.
Още преди две години, в началото на сегашния ми мандат заявих, че този път приоритет ще са ми точно улиците и че до края на 4-то управление ще го изпълня. Има още две години и се надявам да успеем да направим всичко навсякъде.
Как повлия за втора поредна година коринакризата на бизнеса, администрацията и хората?
Коронакризата удари целия свят и България. Тя не подмина и община Руен. Бизнесът бе най-потърпевш от ограничителните мерки. Кризата удари сериозно и сватбарите и 38 сватби, които при нас се правят на открито в центъра на селото, не успяха да се състоят.
Коронакризата удари и нормалния човек, който като не може да работи, не може да плаща и данъците. Втора поредна година пандемията засяга абсолютно всички сфери от обществения живот, което веднага оказа влияние на бюджета на Общината.
Синоптиците прогнозираха ледени дни и сняг за коледно-новогодишните празници. Готова ли е община Руен за евентуални бедствени ситуации?
Имаме пълна готовност при по-сериозно влошаване на времето. От 1 месец имаме сключен договор с фирма, която разполага с необходимата техника - 12 брой снегорини и 6 машини за опесъчаване.
Ако се наложи можем да използваме и тежката верижна техника, МТЛБ. Ние всички в Руенския балкан сме свикнали на суровата зима, но нека няма паника и всички да са спокойни.
Какво ще пожелаете на хората и на себе си?
Пожелавам на жителите в община Руен, а и на всички хора здраве и това, което имат като цел, да им се сбъдне за новата година. В личен план искам коронавирусът още в началото на 2022 г. да изчезне.