Ще фалира ли бизнесът с вейпове у нас? Темата е широко дискутирана, а депутатите обсъждат пълна забрана. Днес разговаряме с Андреана Лалева от Бургас, която от 8 години работи за един от водещите производители и търговци на течности, електронни цигари и консумативи за тяхТя е категорична, че електронните цигари са безопасната алтернатива на обикновените. Интервю на Грамофона нюз

Ако официално забранят електронните цигари Вие трябва да затворите. Какво бихте казала на управляващите, на регулаторите?

Искам да попитам кой иска да съсипе една работеща ниша в България. Не само нашият магазин е пряко застрашен, ако забранят електронните цигари, но и много други подобни бизнеси в страната.

Ние сме легални и плащаме акциз, данъци, наем, заплати, осигуровки, всичко. Магазинът ни е законен и изряден. За миналата година, ако не греша, 80 милиона лева са влезли в държавата от акциз от нашия сектор. Кой иска да се унищожи един бизнес сектор в страната? Електронните цигари не са чудовището в страната, но така го изкараха.

На държавата искам да кажа да си преосмисли решението. Ако хората в нея не разбират от темата, да се обърнат към легалния бизнес, който да им разясни, да им покаже. Това, че не знаят не е лошо, но това, че не искат да научат – вече е лошо.

Къде са контролиращите органи, които да следят сайтовете, които предлагат вейпове и кой следи покупките след това по куриерските фирми? Защо се позволява да се продава на деца? Постоянно се шуми, че се продава отрова, но нали има регулация – кой допуска да се продава отровата тогава? Нека когато има нелегални продажби те да бъдат хванати, спряни. Регулирайте!

Защо онлайн продажбите на тези средства са позволени, какво изобщо правят в България и защо покрай мокрото, трябва да гори и сухото? Много притеснително е какво ще се случи след като границите са отворени - може да се внесе от Чехия, Нидерландия, отвсякъде, значи не сме били за Шенген. При това отваряне сега ще съберем всичкия боклук на цяла Европа и за съжаление Агенция Митници нищо не може да направи, защото ти не можеш да проверяваш всяка пратка.

Колко деца умряха от фалшив алкохол, който продължава да се продава и аз питам защо се продава? Кой продава на децата енергийни напитки, които са забранени от закона? Нашите мили управляващи обаче решават, че те не са забранени. Ама прочетете закона - всичко е забранено. Просто някой трябва да го спазва и да следи за изпълнението!

Г-жо Лалева, какво представляват електронните цигари във Вашия магазин?

Електронните цигари са безопасни и са здравословната алтернатива на обикновените цигари. Приключихме темата! Заключението е от направено проучване от една от най-престижните медицински организации в Обединеното Кралство. Анализът е публикуван на сайта на английското правителство и показва, че на 95 % електронните цигари са по-малко вредни от обикновените. Ако политик излезе в Англия и заяви, че е по-добре хората да пушат обикновени цигари, вместо да изпаряват, това ще е краят на политическата му кариера.

Лошото е, че тютюевите компании са много силни финансово и това не е само в България, а по целия свят. Те разполагат с неизчерпаеми финансови възможности и поради тази причина години наред информацията за електронните цигари и изпаряването просто се подтиска.

Какво съдържат електронните цигари?

Продуктите в нашия магазин са абсолютно лицензирани. Миналата седмици ни проверяваха от Агенция Митници, Гранична полиция и КЗП и констатираха, че всичко е изрядно.

Устройството има вградена батерия, която изкарва около 2 години. В магазина няма канабиноиди, а се купува лицензиран никотин с бандерол, овкусители и бази. От тях всеки сам може да си събере течност, в която знае какво има.

От течността, която предлагаме в тялото влиза само пропилен гликол и глицерин, аромати за хранително вкусовата индустрия и никотин, който сам човек може да регулира на колко милиграма да е. Това е! Пропилен гликол и глицерин човек ги яде всеки ден.

Пропилен гликолът го има във всички майонези, кремове, използва се много и в сладкарството – той е универсален разредител. Ако отидете в хранителния магазин и си купите течна ванилия, тя е разтворена в пропилен гликол.

При мен ванилията, която е на аромат, също е разтворена в пропилен гликол, но концентрацията е по-голяма. В къщи например приготвям кексовете точно с такъв аромат, просто защото е по-силен.

Какви са клиентите в магазина Ви, които си купуват електронни цигари?

Нашите клиенти са отказали обикновените цигари, замествайки ги с електронни цигари. Имам клиент, който изпарявайки след първия месец сподели, че се качва по стълбите до 4 етаж, без да се задъхва. Имам някои клиенти с рак на гърлото, белия дроб, с инсулти и инфаркти. Всеки от тях не е дошъл тук от хубаво. За един болен организъм е шок, ако спре рязко никотина и поради тази причина те търсят спасение, за да си го набавят.

Повечето успяват за година -две да го намалят и почти да го изключат. Имам клиентка, която изпарява от три години и вече използва никотинова течност само с пара и аромати. Ние сме легален, оторизиран магазин с всички възможни разрешителни.

През годините много деца са се опитвали да си закупят електронни цигари от тук. Не сме продали на никое непълнолетно дете, винаги сме им искали лични карти и сме им казвали да заповядат когато навършат 18 години.