Тошко Вачев е единственият бургазлия, роден в един от символите на града –„Кулата на фаропазача“. Тя е била централен вход на пристанище Бургас, построена през 1903 година. Има техническо образование. Вече 28 години той прави икони. Кое привлича погледа му, за да се впусне в това изкуство и коя е най-ценната икона? Интервю на Грамофона нюз
Г-н Вачев, как и кога се ориентирахте към това изкуство и какво е усещането да правиш икони?
Моето творчество започна точно преди 28 години. През далечната 1995 година видях една икона, която привлече погледа ми, а в последствие разбрах, че това е чудодейната икона на Пресвета Богородица – „Достойно есть“. Изглежда привличането от иконата беше много силно, защото изведнъж реших да опитам да сътворя нейно копие. Намерих подходящ модел и това се оказа първата моя изписана икона.
И до ден днешен тя е у дома и закриля семейството ми. След нея започна дългият път по опознаване на творчеството „иконопис“. На първо място за мен иконописта е призвание, дарба и мисия. Думата „икона“ означава образ.
Тошко Вачев и директорът на бургаскто пристанище Диян Димов
В църквата така се наричат свещените изображения на Иисус Христос, на Пресвета Богородица и на светиите. Те имат за цел не само да украсяват храмовете и домовете ни, но и да ни подтикват към молитва. Иконите са като книгите, но вместо с буквите, те ни говорят чрез образите и цветовете.
Как минава денят на бургаския иконописец Тошко Вачев?
Моите дни са творчески. Аз изписвам икони почти всеки ден. Изписал съм над 1000 икони досега. Не е лесно изписването на една икона. Художниците рисуват, а иконописците изписват. Има строга последователност при направата на една икона, за да се спази канонът. Първо трябва да се намери подходящото дърво. Предпочитам чамови дъски, които преди това трябва да бъдат добре изсушени, на тях трябва да се постави плат, основа от 7-8 пласта.
Всичко това трябва да се изглади като стъкло, да се положи моделът и тогава да започне самото изписване. За него използвам яйчна темпера, металик ефект, златен шлак метал, злато и сребро свободно, златни, сребърни и седефени контури, камъни Сваровски. Всичко това допринася за изписването на една красива икона. Много от тях съм дарил на църкви, параклиси, приятели и за благотворителност.
Имам 23 изложби с грамоти, поздравителни адреси, плакети и златен медал. Партньор съм на фондация „Мечта за дете“, създадена за да подпомага семейства с репродуктивни проблеми. Още от нейното основаване аз дарявам икони и средствата от продажбата им отиват за семействата.
Тошко Вачев и неговото семейство
През 2020 г. заедно със моето семейство направихме благотворителна вечер в Бургас. Партньор съм на „Балкански Алианс “ и Международен балетен конкурс „Сара – Нора Прима„ Бургас с мои изложби.
Мои творби има в Америка, Ливан, Англия, Португалия, Испания, Германия, Дания, Швеция, Италия, Гърция, Кипър, Сърбия, Република Северна Македония, Украйна и Молдова.
Кои са най-често срещаните светци във вашите икони?
Имам десетки образи на светци и светици, но най-важният образ това е на Иисус Христос. Иконите са от неговото раждане до разпятието му. Най- изписваните икони са на Пресвета Богородица. Те са над 40 модела и всяка със свое различно име. При светците имам изписани над 30 имена, като само на Св. Николай Чудотворец са 38 различни образа.
Присъстват имената на светците Йоан Рилски, Йоан кръстител, Мина, Георги, Димитър и мн. други. При светиците образите са над 20, но основно място заемат св. Анна, Злата, Ирина, Надежда, Галина, Евгения, Дария, Елена и др. Изписвам образите на Св. Архангели Михаил и Гавраил. В моето творчество присъстват и празничните икони.
Коя е най-ценната икона за Вас, която сте направил с много любов и желание?
Всяка моя икона изписвам с любов и когато става така, че се разделям с някоя, ми става криво, защото тя е част от мен. Много от моите икони са чудодейни. Някой от тях са допринесли за решаване на житейски проблеми. Пресвета Богородица е закрилница на сираците и изоставените деца. Тя е една от десетте най - рядко изписвани икони с много силно послание.
Знаем, че нестинарството е много популярно в Странджа. Каква сила дават иконите според Вас, които нестинарите носят когато влизат в огъня?
Нестинарството е езически празник. Православната църква полага неимоверни усилия, за да препокрие езическите празници с църковни. Именно и това е една от най-достоверните теории за деня и датата на честването на нестинарския празник.
Танцът върху огъня се счита и като молитва към небесните сили за сполука, плодородие и предпазване от болести. Танцуващите стъпват върху нагорещената жарава с иконата на Светите светии Константин и Елена в ръце. В Странджа, в с. Визица при този ритуал участва и моята дарена икона на гръмовержеца Св. Пророк Илия.
Виждате ли в българката черти от Дева Мария от вашите икони и кои са те?
Една от основните черти на българската жена е, че тя е любяща майка. Това е показано и в иконописта. Най-силно въздействащи са мои четири творби на Пресвета Богородица Гликуфилуса /сладко любяща/. Привидно е, че при тях бузата на Иисус е силно прилепнала до бузата на Богородица.
Какво обичате да правите през свободното си време?
Разходка до морето и риболов.
Вашето послание към всички в навечерието на светлите коледни празници
Един поздрав към моето семейство, които са неотлъчно до мен в добри и лоши дни. Всички те са творци, всеки един от тях е изписал икона - кой повече, кой по-малко. За всички нас нека бъдем добри християни. А този голям християнски празник да бъде едно светло и ново начало за всеки един от нас!
Да бъдем по-щедри и добри, изпълнени с повече вяра, надежда и любов!
Светли и благословени празници!