Драгомир Ошавков е юрист с 20-годишна практика и бивш бургаски депутат. Потърсихме го за коментар след десетки запитвания дали арестът на Бойко Борисов е по правилата. Интервю на Грамофона нюз

Адвокат Ошавков, след снощния арест на Бойко Борисов се появи въпросът защо акцията е се случва вечерта, а не през деня. Какво можете да ни кажете по темата?

Всяко задържане се основава на някаква законова норма. Това, което бе направено снощи, най-вероятно е процедура по предварително задържане. Което също най-вероятно е свързано със случай на неотложни следствени действия, които са регламентирани в НПК.  

Наказателно-процесуалният кодекс предвижда, че при неотложни следствени действия могат да бъдат извършвани обиски, претърсвания, изземвания, задържане в случаите, в които има опасност  дадено лице да се укрие или да се заличат следи.

Дали е така можем да кажем едва, след като се запознаем с доказателствата. Към настоящия момент те са най-вероятно известни единствено на разследващите органи и вероятно на наблюдаващия прокурор, а в скоро време и на съда. Реално работата на разследващите органи и прокуратурата ще бъдат оценени в съда.

Т.е. акцията по задържането на Бойко Борисов законово е напълно нормална?

Да, до доказване на противното. Как ще се развие оттук нататък наказателното производство, зависи от събраните доказателства. Прекалено е рано за прогнози. Бойко Борисов е можел да бъде арестуван например и на някаква негова обществена среща или по време на пресконференция.

Дали е имало излишна показност при снощната акция, също не мога да кажа. Избраните час, място и време по-скоро говорят за обратното.

В настоящия случай не мога да твърдя, че е търсена някаква публичност, че е ПР акция или наистина е имало случай на неотложност. Никой сериозен юрист няма да направи такива твърдения, без да е видял доказателствата.

Какво можем да очакваме оттук нататък?

Да бъде поискано продължаване на мярката за неотклонение, която снощи е взета в случай на неотложни следствени действия. Най-вероятно това ще стане днес.

Ако бъде задържан под стража или под домашен арест, това трябва да стане със санкцията на съда от представените доказателства.

Искам да отбележа за обикновените граждани, които не правят разлика между наказание за извършено престъпление и мярка за неотклонение следното: задържането на един човек не означава наказание. То се прави единствено с цел той да не се укрие и да не бъдат унищожени доказателства.

А какво са събрали разследващите органи, ще стане ясно както на адвоката на Бойко Борисов, така и на медиите, при разглеждане на следващата мярка за неотклонение.

Назад в годините сме виждали няколко полицейски акции със задържания на министри. Това първи арест на министър председател ли е за последните 30 години?

Това е първият случай на арест на бивш министър председател в новата история на България. Иначе е имало случаи на задържани министри, ще ви припомня за военния Николай Цонев. Той първо беше задържан, после оправдан, като имаше и осъдителна присъда на България в Страсбург. Бившият министър на екологията Нено Димов също в момента е подсъдим за пресъхналия язовир край Перник.

На повечето хора в страната е ясно, че името на Борисов е знаково. За огромна част от българското общество името на бившия премиер ще се свързва с корупция, предвид всички скандали, които бяха свързани още от първата година на неговото управление, та до края. Той ще остане в съзнанието на много хора като човекът с  шкафчетата и кюлчетата.

За да говорим обаче, че сме една нормална европейска държава, ние трябва да видим осъдителни присъди. Към настоящия момент никой не може да коментира и каже нищо във връзка с този арест – дали е свързан с посещението на главния европейски прокурор Лаура Кьовеши, или с някакви други сигнали.

Такива медийно отразявани полицейски акции бяха често срещан ПР похват на предишните две правителства на Бойко Борисов. За голяма част от тях след това се стигна до осъдителни присъди на България в Страсбург. В тази връзка се надявам правителството и разследващите органи да са си направили добре преценката относно това дали наистина е имало нужда от такива действия по този начин.

В противен случай това би се обърнало срещу тях. Ако се окаже, че тези действия не се основават на някакви доказателства, то тогава те биха се ползвали от политическите противници на управляващите. И второ би означавало, че това правителство  продължава със същите ПР похвати, които са се ползвали от предишните две правителства.

Освен юрист, вие сте и политик. Каква според вас е причината за ареста на експремиера?

Причината да има толкова силен отзвук на ареста от снощи е само една – българското общество отчаяно се нуждае от усещане за справедливост, отчаяно се нуждае от примери, които видяхме в съседна Румъния по времето на Лаура Кьовеши, когато беше главен прокурор и когато имаше присъди срещу хора на висши държавни постове, включително и един премиер.

Много потребители в социалните мрежи не вярват на ареста и определиха акцията в Банкя като лъжа, цирк, измислица, ПР. Какво е вашето мнение?

Това може да го каже само човек, който се е запознал с всички доказателства, съпроводени към корицата на делото. Щом и към момента адвокатът на Борисов, Менко Менков не знае, значи само разследващите и прокурора знаят засега.

Така или иначе всички очакваме да видим как ще се развие този случай. Ако той не приключи с осъдителна присъда, това ще говори много лошо за цялото ни общество и за нашата правосъдна система.

А как бихте коментирал изречението на Кирил Петков, че никой не е над закона?

 С това изречение премиерът Кирил Петков отговаря на всички онези очаквания на хората, за които споменах по-горе. Даже не мисля, че неговата реплика бе най-интересната, тъй като от снощи се появиха и много други, при това емоционални като тази: „Много майки съм разплакал…Дойде и моят ред”, от цитат на Йовковия разказ „Индже”.

Между другото ще напомня на местните хора за един полицейски произвол. През 2019 г. петима души бяха арестувани в Несебър, като един от тях беше и кметът Николай Димитров по обвинения за търговия с гласове. Искам да обърна внимание, че три години по-късно не само, че обвинението не е доказано, всички мерки за неотклонение са паднали, но очевидно и делото върви към неговото прекратяване.

И тук отново ще имаме едни хора от България, които ще имат пълното основание да заведат искове срещу страната, да я осъдят и съответно да получат обезщетение за претърпените от тях вреди за незаконни действия от страна на държавата.

Струва ми се, че българската прокуратура не се ползва с доверието нито на европейската прокуратура, нито на разследващите, и поради това  мисля, че едно такова наказателно производство би било изключително трудно за разследващите органи. Ще бъде любопитно да видим дали разследването ще бъде извършено под надзора на европейската прокуратура, ще има ли български наблюдаващ прокурор, кой ще е той – предстои да видим интересни неща.