Евелина Пулева е и лицензиран екскурзовод, който стои зад 25-годишния успех на туристическата и транспортна агенция „Evelin R“. Професионалният й опит е завидно солиден и богат. Тя е зам.-председател на Бургаска регионална туристическа камара, преподавател –асистент в университет „Проф. д-р Асен Златаров“ по екскурзоводство. Интервю на Грамофона нюз

Започнаха ли туроператорите да се възстановяват след ковид пандемията?

Ако ми бяхте задали този въпрос преди 23 февруари, щях да ви кажа, че имаме огромни надежди и че сезон 2022 г. може би ще бъде на нивата на 2019 г. Но след 23 февруари вече не мога да говоря с такава увереност. За съжаление обстановката е изключително динамична, че не можем да предположим какво ще се случи в утрешния ден.

В момента имаме както анулации и задържане на резервации, така разбира се и постъпления на нови. По наблюденията, които имаме, ръстът не е толкова висок, както беше януари и февруари.

Всичко това заради войната в Украйна ли е?

Войната в Украйна определено разтърси целия свят. Вие виждате цените как се вдигат и инфлацията нараства в световен мащаб. Много са тежки и смутни времената и в никакъв случай не мога да кажа, че туроператорите са тръгнали да се възстановяват. Напротив, ние се върнахме в същата ситуация, каквато беше в пандемията, само че по други причини. Нямаме вече и помощи от държавата. Остана само една мярка 60/40, която ще приключи след два месеца.

Започнахме разговора с недобри новини, но все пак да кажем и нещо позитивно - кои са най-предпочитаните от българите дестинации?

Въпреки войната, българите все пак са се затъжили за пътувания. В момента всеки пътува до най-близките дестинации. Основно през април потокът е към Истанбул. Държавата си остава първа по посещаемост от българите през този месец заради Фестивала на лалело.

Гърция е все още слаба по посещаемост, защото ограниченията й все още не са свалени напълно. Италия вече се пораздвижи – имаме малки групи от туристи. Сред екзотичните дестинации си остават Египет, Мексико, Доминикана, Малдивите, макар че за тях сезонът поотшумява.

Къде обичат българите да пътуват у нас?

Българските екскурзии тепърва ще започват, защото все още е хладно. Това е нещото, което спира туристите. Края на март, началото на април природата у нас вече се събужда и българите и те тръгват. Тези, които са планинари обаче, не ги плаши студеното време.

Какво промени ковид в работата ви - мерки за безопасност, изисквания при пътувания...

Ковид 19 промени много неща–вече трета година никой не може да планира екскурзия. Много трудно се работи. Туризмът е динамичен отрасъл, но той винаги е работил в условия на планираност. Всички знаехме примерно за предходната година долу-горе какъв обем туристи ще посрещнем, какъв обем туристи ще отпътуват на екскурзия.

Можехме да прогнозираме минимум между 30 и 40 % в последните години от преди пандемията. Сега абсолютно никой не може да предвижда. Но пък тази пандемия ни научи да работим в такива условия.

Не съм си и представяла, че няма да знам утре с колко човека ще тръгна, колко ще отпаднат. Другото хубаво е, че се забелязва толерантност между туроператори, хотелиери, екскурзоводи – всеки разбира, че ситуацията е сложна и казва - колкото туристи-толкова, каквато-такава група.

Очаквате ли да дойде скоро времето, когато туристите ще се завърнат, както преди?

Не обичам да давам прогнози, защото вярвам, че ние туроператорите намираме все пак правилния път да работим с клиенти. Но е неизбежно – все някой ще се откаже рано или късно. Трябва да адмирираме всички в бранша, защото те стоически удържаха, въпреки че им е изключително трудно – без пари, без подпомагане, и същевременно да удовлетваряваш желанията на туристите.

Ако продължи да няма диалог и договореност между Русия и Украйна, ситуацията ще става все по-тежка, защото военните действия ескалират в международен план и няма как те да не се отразят. Сега пък чувам, че в Англия се вдига заболеваемостта от коронавирус. И нищо чудно нещо ново да дойде.

А промениха ли се самите туристи?

Да, промениха се много. И те станаха по-толерантни. Ето, пресен пример от миналата седмица -затвориха ферибота до Принцовите острови заради буря, защото имаше голямо вълнение на Босфора, но никой не изропта.

Нормално се чуха няколко реплики, но не в тези количества, които са били едно време. Някак си хората започнаха да свикват да се примиряват с неизвестното и това, че може да стане нещо в последния момент.

Трудно ли се организират екскурзии и почивки?

Процесът е много труден. Ако хората преди идваха тук с десет въпроса, сега идват със сто и десет. Те не са виновни, дори аз самата си ги задавам. Звъним страшно много по институции, подготвяме програми – един е намалил работното време на обекта за посещение като противоепидемична мярка, друг е затворил нацяло и става една голяма каша.

Ние гледаме по всякакъв начин да сме адекватни, за да можем да отговорим на клиентите, които междудругото се опитват и те да помагат. Ако не работим в синхрон, няма да получим удоволствие. Ние продаваме преживяване. Искаме всичко да е хубаво и всички да се връщат с усмивки от своите екскурзии.

Ракажете ни интересни случки през годините?

Спомням си преди пандемията направихме екскурзия до Грузия. Колежката оттам се чудеше с какво да ни възхити. Обясни, че всичко е прочела за България, че сме имали планини като при тях, както и море, църкви, фолкор, танци.

Едната туристка обаче й каза: „Марина, ама вие ни впечатлихте! Ние ядохме топъл хляб с прясно сирене и домашни домати, набрани от градината, които не съм яла от детството си“. А хумористичните истории са толкова много.

В практиката си съм си имала двама забравени туристи – единият е отец, а другият е синът ми. Пътувахме до Кушадасъ. Водихме три автобуса. Аз се качих в първия и започнах да броя туристите. Видях, че е пълно и в този момент не съм си мислила, че семейството ми няма да е до мен.

От средата на автобуса изведнъж се чу на моята кума детето да пита: „Лельо, Митко при теб ли е?“. Останах безмълвна и отговорих, че синът ми не е до мен. А една жена в този момент извика– едно дете бяга след автобуса. Да, това беше моят син. Добре, че беше леля му, която го прибра във втория автобус.

Какво ще пожелаете на туристите?

Да пътешестват и да не спират да мечтаят. След лошото винаги идва хубавото!