Даниела Пенева е психолог с 6-годишна практика като консултант с личен опит в работата с хазартната зависимост. Тя е председател на Сдружение „Заложи на себе си“. Магистър по психологично консултиране (2021 г., БСУ). По настоящем работи към организация в Бургас, занимаваща се с жертви на трафик и насилие. Консултира клиенти и в кабинет, разположен в центъра на Бургас, на ул. „Любен Каравелов“ 17.
Пенева е базов психотерапевт, обучаващ се в майсторско ниво към Дружеството по позитивна психотерапия, Член на Дружеството по позитивна психотерапия към Висбаденската академия, WIAP и Дружеството на психолозите в България -BG RP2546-2634 (6001). Към момента изучава Съдебни психологически експертизи във ВСУ „Черноризец Храбър”. Интервю на Грамофона нюз
Две години след ковид криза се появи и кризата на войната. Как това повлия на хората?
Кризата, независимо от какво естество е, има разместваща вътрешни пластове способност и пренарежда житейски ценности. Липсата на опитност в екстремността, пред която ни изправи пандемията и настоящата криза на войната, повишиха напрежението и страха, но не винаги те са деструктивни. Фокусът в настоящата ситуация е върху това как се чувстват пряко пострадалите и какво би се случило, ако и ние бъдем засегнати. Засили се съпричастността и готовността да помагаме.
Какви са най-честите страхове, свързани с войната между Русия и Украйна?
Страхът е не просто неприятно чувство, но и подтик за оцеляване. Най-честите страхове са свързани с това, ако страната ни бъде пряко засегната- страх за собствения и този на близките ни живот. Съвремието е страшно и за възрастните, които са преживели Втората Световна война и отново се връщат към спомените си.
Какво да направим, за да не мислим, че ще ни сполетят лоши неща?
Животът в развитото ни съвремие към момента прави невъзможно прогнозирането на събития и развръзки, първо да приемем това. Да знаем кое зависи от нас и кое не, да ограничим отрицателния информационен поток.
Силната фиксация в страданието не позволява поглед извън него. Нарастващото вътрешно напрежение от очакване на опасност засилва усещането за беззащитност и това влошава нашето психично и физическо здраве.
Връзката с природата, погледът навътре към себе си, съпричастността и грижата към другия са ръката, която можем да си подадем. Някои на пръв поглед обикновени неща могат да подействат укрепващо - повече движение /спорт, йога и медитация, близко общуване, хубава книга, любимо занимание, добре изграден режим/.
За устойчивостта на психиката усещането за свързаност и пълноценно присъствие е от изключителна важност, както и рационализацията на страховете ни.
Какво в поведението се хората най-много се обърка заради здравната криза?
Тревожността нарасна значително, но във всекидневието проявите й са многолики. Несигурността е изградена от съмнения и това само по себе си е достатъчно объркващо. Страхът от неизвестното и разбира се страхът от смъртта покрай ковид кризата се отразиха и в поведението на обществото.
Например характерното презапасяване с храни и консумативи от първа необходимост, за което се изписа толкова много по време на криза, е опит за създаване на сигурност и установяване на ред „отвън”, когато сигурността вътре е разклатена.
Как хората по-лесно да преодолеят загубата на близки?
Загубата на близък човек е едно от най-тежките и стресогенни преживявания. Темата за смъртта е болезнена. Тя е неизменна част от пътя ни и дава емоционална опитност. Скърбенето носи тъга, гняв, болка и... страх. Скърбенето обаче е естествена реакция, когато преживяваме загуба. Траурът е с уникален почерк. Нужно е да си дадем време, за да преминем през различните етапи на скръбта. В интензитета на преживяването имат отношение биологични, културални и социални компоненти.
Какво е впечатлението ви – разклати ли се сериозно човешката психика заради ковид пандемията, която все още не е приключила?
Ковид кризата повлия върху всички аспекти от живота ни. Тревожността нарасна, но и грижата за себе си. Кризата обърна погледът ни навътре и преподреди мисли, виждания, приоритети.
Фотограф на заглавната снимка: Вили Пефтичева
Ето и през какви обучения е преминала Даниела Пенева по време на професионалната си кариера
- Мотивационно интервюиране към Български Институт по зависимости,
- Съвременна терапия на зависимостите- Модел „Минесота”,
- Курс по Медицинска психология към ПУ ”Паисий Хилендарски”,
- Курс профилиране на неизвестни извършители на престъпления към ВСУ „Черноризец Храбър”,
- Обучителен семинар за ранно разпознаване и превенция на хазартна зависимост на потребители в риск,
- Национална конференция „Себесъхранение и развитие на психотерапевта в съвременните условия” (2021г.),
- Уъркшопи по арт терапия.