С настъпването на новата година много от нас правят равносметка на изминалата, задават си нови цели и обещания. Това е времето, в което обикновено се поставят начални точки и изграждат планове.

Ако сте хазартно зависим или имате досег до проблема, новогодишните цели стават основен източник на стрес, но и надежда. За хазартно зависимите новата година се разглежда като шанс за промяна към по-добро.

„Като психолог, работещ основно с хора, страдащи от хазартна зависимост, а и като човек, преминал лично по пътя на зависимостта, знам колко важно е създаването на цели, които да са не просто постижими, но и подкрепящи възстановяването и стабилността“, казва пред Грамофона нюз бургаският психолог Даниела Пенева.

Тя обяснява, че хазартната зависимост е хронично и рецидивиращо заболяване, което няма излекуване, но е възможно възстановяване, постигане на ремисия, ако страдащият има желание и спазва определени норми на живот.

Празниците са ключов момент, който обаче може да усили социалния натиск за участие в хазартни игри- всички рекламни канали, обещаващи „чудо“ и вярването „по Коледа стават чудеса“, да подхранят илюзията за лесно забогатяване, бърза печалба и облекчаване на натрупаните вече финансови проблеми, следствие на хазарта. „Правя го за последно- Нова година ще съм друг човек“ е често срещано обещание.

„От друга страна за някои хазартно зависими празниците могат да бъдат време, в което да се изолират от заобикалящия свят, да се опитат „да избягат“, но този път не чрез посоката с най-малко съпротивление- хазарта, а като се обърнат към себе си, но между „свързвам се със себе си“ и „затварям се“ разликата е огромна“, допълва специалистът. Пенева обяснява, че периодът може да доведе и до депресивни състояния и тревожност.

„Избягвайте цели, които могат да Ви изкушат. Пример за това е: „ще залагам само веднъж в годината“. За човек, страдащ от зависимост няма „контролиран залог“ или ако има, то е временно“, обяснява още специалистът.

„Цели, подпомагащи възстановяването могат да бъдат започването на нов курс, отдаването на хоби, спорт и т.н. Хазартът макар емоционален проблем, той има и финансови последствия. Важното е целите, които се поставят за справяне с тях да са реалистични и разсрочени във времето и да изключват рискови практики“, съветва още Даниела Пенева.

Даниела Пенева е психолог с над 8-годишна практика като консултант с личен опит в работата с хазартната зависимост. Тя е председател на Сдружение „Заложи на себе си“. Магистър по психологично консултиране (2021 г., БСУ). По настоящем работи към организация в Бургас, занимаваща се с жертви на трафик и насилие. Консултира клиенти и в кабинет, разположен в центъра на Бургас, на ул. „Любен Каравелов“ 17.

Пенева е базов психотерапевт, обучаващ се в майсторско ниво към Дружеството по позитивна психотерапия, Член на Дружеството по позитивна психотерапия към Висбаденската академия, WIAP и Дружеството на психолозите в България -BG RP2546-2634 (6001).