Иван Вълков е народен представител от ГЕРБ в 43-то Народно събрание. Той е зам.-председател на парламентарната комисия по транспорт. Участва и в комисията по околна среда. Общински председател на ГЕРБ - Бургас.
 
- Г-н Вълков, как се работи в Народното събрание в момента? 
 
Работи се трудно. Всяко едно решение трябва да бъде много добре мотивирано, всеки закон да се защити много добре. Самият парламент е силно фрагментиран. Имаме 8 партии - 4 управляващи и 4 в опозиция. Виждаме, че и едната коалиция в парламента - Реформаторският блок е силно разделен. Честно казано, такова чудо до сега не сме виждали. Хем да си опозиция, хем да си при управляващите. ДСБ трябва да се самоопределят най-накрая.
 
- Трябва ли да си тръгнат хората на ДСБ от властта?
 
Въпросът е в политическите, а не в експертните назначения. Там където назначенията са силно експертни нещата стоят по друг начин. Гаоворим за чисто политическите постове.
 
- Вторият ешалон на властта?
 
Да, заместник-министри, шефове на агенции
 
- От Брюксел премиерът заяви, че ГЕРБ и ДСБ в момента улесняват опозицията с поведението си. Разклатена ли е коалиционната стабилност?
 
Принципно винаги има опасност. За подобно нещо обаче трябва да има разрив с останалите партньори, с АБВ, Патриотичния фронт, Реформаторския блок. Такъв разрив не съществува. Само с една малка част от ДСБ в момента има разрив, но те не могат да съборят правителството. Но наистина така дават възможност на опозицията, която е полуумряла да се реанимира. Аз съм депутат вече в трети парламент, но по-слаба опозиция не съм виждал.
 
- Този разрив няма ли да накара патриотите и АБВ да поискат свои места във власта?
 
Вероятно, но няма как да отговарям за тях. Има изявления на представители на АБВ в тази посока, но това не е актуален въпрос в коалацията. 
 
- До погледнем малко и към Бургас. В момента основната тема в града е новата транспортна схема. Какво е мнението Ви на специалист за нея?
 
Когато се прави нещо ново, то винаги е съпроводено с неизвестност. Винаги може да излезе нещо, което не е отчетено в проекта и реализацията му. Нормално е при напасването на нещата тези проблеми да се изчистят. От дурга страна винаги когато се въвежда нещо ново има вътрешна опозиция сред хората. Това е нормален консерватизъм.

 
Решенията, които се предлагат в много отношения са много по-различни от това, което е прилагано години наред. Понякога при такива промени е трудно веднага да решиш, че това, което ще се случи е добре. Трябва да се даде време за реализация и напасване, нещата са добре обмислени.
 
Това, което се предлага за автобусните линии работи навсякъде в Европа. Щом искаме да сме съвременен град, трябва да търсим нововъведенията, които ще подобрят живота ни и ще ни донесат по-добър имидж. Няма нищо по-добро от добре работещия градски транспорт.
 
Това е от полза за всички. Бургас е първият град с нови автобуси и тролеи, с напълно нов транспорт. Нека се доверим на специалистите. Това обаче не значи, че не трябва да бъдем критични, когато се налага. 
 
- Наскоро българска делегация беше в Иран. Техеран иска да си върне загубените заради санкциите пазари. Бургас може ли да намери своето място в българо-иранските проекти?
 
Бургас е посочен като основен град, който е на транспортен коридор. По принцип мрежите на транспортните коридори в Европа са разделени на основни и второстепенни. Доброто за нас е, че Бургас попада в основната мрежа на транспортните коридори, а за тях се отпускат средства с приоритет. Бургас отговаря на условията.
 
При един бъдещ коридор, който ни свърза с Иран, през Азърбайджан, Армения или Грузия, той ще минава през Бургас. Иран може да участва в закупуването на кораби, да участва с логистика и дейност, свързана с товаро-разтоварна площ. Зависи от логистиката, която искат да развиват.  При посещението на българската делегация в Техеран е подписан меморандум за развитието на този коридор.
 
Бургас е посочен като основен център, който разполага с пристанище, летище и ЖП транспорт. В момента три наши министерства водят разговори с Иран, това са транспортното, Министерството на енергетиката и на туризма.