Павлина Райчева е Мениджър „Екипи“ в голяма компания за продажба на недвижими имоти. С нея разговаряме за състоянието на пазара в условията на COVID-кризата.
Здравейте, Павлина! Как изглежда пазара на недвижими имоти в Бургас в момента?
Пазарът на недвижими имоти остава стабилен от гледна точка на търсене и предлагане, и цени. Традиционно една от водещите инвестиции, които прави българинът, е в недвижим имот.
Промелени ли се търсенето по време на COVID-кризата? Какви са предпочитаните имоти сега?
Да, със сигурност се промени. Наблюдава се тенденция на засилено търсене на селски имоти. Важно е да подчертаем, че такива имоти се търсят на радиус от 20 км от Бургас. Ако присъединените квартали и села като Банево, Ветрен, Маринка, доскоро бяха единствените предпочитани, сега вече има интерес и в абсолютно всяка една посока - и към Айтос, Поморие, Средец. Това е провокирано именно от Ковид.
По време на изолацията и при евентуално бъдещо затваряне се затрудняват огледите, заради страха на хората. Което обаче не пречи на сделките, които и тогава, и сега продължават да се случват със същите темпове.
Стабилни ли са цените на имотите в момента?
Цените на имотите продължават да нарастват с много по-бавни темпове от последните две години. Новото строителство и имотите в централните райони традиционно държат най-висока цена. Хората продължават да купуват и панелно строителство по кварталите. Няма спад, ако има това ще бъде при имоти, които не са особено атрактивни. Става въпрос за търговските площи. При тях търсенето е изключително слабо и то се изразява предимно в наемане на такива помещения.
По-склонни ли са банките да отпускат ипотечен кредит? Какви са условията, които предлагат?
Банките все още отпускат ипотечни кредити с добри условия. По-стегнат е профилът на клиентите, които мога да получат кредит. Доста от хората, заети в туризма, останаха без работа. Но за всички останали, които се осигуряват стабилно, условията са добри. Малко по-тромава е самата процедура и банките гледат по-прецизно на кредитополучателя.
Има ли забавяне при обработката на документите?
При банките – не, по-скоро при държавните институции. Те работят по-трудно и човек трябва да се въоръжи с повече търпение, ако му се налага да вади различни документи, заради опашките и мерките. Но смятам, че това не би попречило на самата сделка.
Трудно ли се срещат купувачи и продавачи по отношение на цени, предлагано качество и т.н.?
Традиционно не е лесна срещата между тях, за това са и агенциите, които са балансьорът между страните в една сделка. За това аз съветвам хората да потърсят професионална помощ, за да им се случат нещата бързо и сделката да е справедлива и честна, и да спечелят.
Има ли предпочитани квартали и имоти? Къде търсенето е най-голямо?
Търсенето е най-голямо в кварталите „Меден рудник“, „Сарафово“, „Славейков“, „Изгрев“ или т.н. крайни квартали. По-слабо е търсенето в ЦГЧ и Лазур. Това са райони, които предлагат и по-висока цена.
Какви са вашите прогнози за пазара на недвижими имоти за следващите шест месеца?
Трудно е да се прогнозира в днешно време, но пазарът на градските недвижими имоти би следвало да остане стабилен. Няма засега индикации банките да променят условията по кредитирането. Наемането или закупуването на имот е основна нужда, така че няма как да има притеснение от т.н. „спукване на балона“, което всички очакват от много години. Настоящата криза показа, че пазарът остава стабилен.
Има ли забавяне при сделките „на зелено“ и при новостроящите се сгради?
Не, нямам такива наблюдения. Има търсене в комплекс „Меден рудник“ и квартал „Сарафово“, където се предлагат доста атрактивни имоти ново строителство.
Пълен ташак . И тази мома го ближе с език . Пълни глупости.