Оправдани ли са цените на имотите в Бургас и каква тенденция да очакваме през 2018 година, Gramofona.com разговаря с Десислава Зехирева, председател на Регионалната структура на Националното сдружение на недвижими имоти.
Г-жо Зехирева, имаше ли интерес към имотния пазар в Бургас през 2017 година?
- Имаше, да. Лятото разбира се интересът е по-засилен поради атмосферните условия и чужденците. В Бургас има интерес към новото строителство. Засили се строенето на нови сгради – басейна в комплекс „Славейков”, в Меден рудник се строят няколко нови сгради, в Изгрев също. Строителството се възражда. На мястото на стегнацията в бранша, сега отново започва да се строи. Не е някакъв бум, просто самите клиенти, купувачи се престрашават да се включват в строежа, а не както минали години задължително искаха да имат акт 16.
Има повече търсене или повече предлагане на апартаменти?
- Определено за жилища и то на старо панелно строителство, има повече търсене отколкото предлагане. Предлагането е ограничено на доста високи цени, които пазара вече започна да отхвърля. Двустайни апартаменти , завършени до ключ, на цени от 55 хил. евро пазара вече отхвърля, защото няма никаква финансова логика. Преди една година цените на двустайните апартаменти бяха с около 15% по-ниски…
В такъв случай какво очаквате да се случи през следващата година?
- Очаквам да се нормализира пазарът. Двустайните апартаменти, които са завършени и нямат нужда от основен ремонт, да бъдат на цени около 50 хил. евро. Ако имат нужда от ремонт – и на по-ниски цени. Новото строителство в кварталите Славейков, Сарафово – около 600-650 евро/кв.м. Зависи от етапа на строителство, квадратурата, локацията, колкото по-голям е един апартамент, толкова цената му е по-ниска. В този порядък са цените. Около 600 евро. Пазарът отхвърля високите цени с 15%. Очаквам цените да паднат с около 10% , не повече, защото и предлагането е толкова ограничено, че не може да се направи точна преценка.
Според Вас на какво се дължи по-голямото търсене на жилища?
- Жилища винаги ще се стърсят. Бургас макар и с бавни темпове, ще продължава да се развива. Покупката на жилище остава добра инвестиция. Наемите носят някаква доходност, нищо че пазара на наеми е свит предвид зимния сезон, празниците и почивните дни, както и влошената икономическа обстановка. Пазарът на наеми винаги се е влияел много пряко от доходите. Всеки иска да живее самостоятелно, особено младите хора, но рядко могат да си го позволят. От там и пазарът на наеми има стегнация. Но въпреки всичко има известна възвращаемост. При банковите депозити лихвите са минимални, най-често покриват таксите на банката. Ако човек има някакви средства, недвижимият имот си остава може би не с най-висока доходност, но сигурна инвестиция.
На фона на търсенето повече възрастни или млади хора търсят жилище?
- Много е различно. Смея да кажа всяка група хора, но като цяло търсят хора, които са с установена професия и с ако не добри, то поне някакви стабилни доходи. Не е както през 2008г. да се взимат кредити на фона на някакво месечно увеличение на заплатата. Тези хора по-правилно преценят ситуацията сами за себе си. Въпреки че банковите институции правят оценка, всеки сам за себе си преценя може ли да издържи бюджетът му. Трябва да се отбележи, че сега жилищните кредити са с ниски лихви. Хората взимат половината от цената на жилището като кредит. Другата половина са семейни спестявания на младите и на техните родители. Това има своето обяснение. Наемите на жилища са високи спрямо доходите. Затова предпочитат да си купят жилище, което един ден ще остане за тях. Иначе казано - правят сигурна инвестиция.
Наемът на двустаен апартамент, който по стил, качество и желание отговаря на младите хора, е около 400 лева. Така че ако разчитат само на една заплата, наемът идва едно доста голямо перо.
А за къщите какво ще кажете… ?
- Почти няма предлагане на къщи, защото се предлагат предимно етажи от тях. Клиентите обаче предпочитат да живеят сами в къщата и така се получава разминаване. В Меден рудник често се предлагат етажи от къщи, които горе-долу представляват един тристаен апартамент. Има доста клиенти, които са се насочили към крайградските квартали Ветрен и Банево. Все повече минават на варианта закупуване на парцел за строеж на къща.
Снимка: behance.net
Стана точно обратно. Цените скочиха още повече. Съжалявам, че съм послушала такива некомпетентни мнения и не купих апартамент. Докато чаках балона да се спука, парите, които имах в банката се обезцениха много на фона на драстичното поскъпване на имотите. Сега трябваше да взема кредит от банка, за да мога да доплатя разликата от обезценените ми пари. Трябваше да послушам моята интуиция, а не такива измислени икономисти - специалисти.