Атанас Пъчков е общински съветник в община Средец. За пръв път той влезе в местния парламент от коалиция „Продължаваме Промяната-Демократична България“. Пъчков е на 33 години и успешно развива семейната си фирма за производство на мебели, като същевременно с позицията си на общински съветник се опитва да допринася и за развитието на родното си село Дебелт. Председател е на Комисията по бюджет, финанси и икономическо развитие в местния парламент. Семеен е, с 1 дете. А какви са другите му цели, може да прочетете в интервюто на Грамофона нюз
Г-н Пъчков, дарихте заплатите си като общински съветник за закупуването на нови контейнери за смет в село Дебелт. Какво друго искате да промените в родното си място?
Контейнерите за смет са вече факт и са поставени на няколко места в селото. Има един пред нашата база, един предоставихме на Националния археологически резерват „Деултум-Дебелт“, защото имаха нужда.
Третият е в детската градина, има един близо до кметството. Това, което не само аз, но и хората в селото искаха е, то да бъде чисто и приветливо, защото Дебелт буквално бе залят преди време от боклуци.
Закупуването на петте нови контейнера е само началото към целта да направим селото да свети от чистота. Нашето следващо желание е да подменим колкото се може повече контейнери в населеното място.
Какво представляват новите контейнери, на каква стойност са те и от колко заплати като общински съветник се лишихте?
Самите казани са доста големи, пластмасови. Предварително направихме консултации с различни фирми, откъдето ни казаха, че почти всички общини преминават на пластмасови контейнери, защото механизмът при другите се чупи много по-лесно от колите, които събират боклука.
В момента настоящите казани се отварят ръчно от хората. Когато няма непрекъснато отваряне и затваряне, няма да има и счупване на механизмите.
Петте казана струват 1800 лева. Не мога да посоча точно от колко заплати съм се лишил, защото не съм го направил, за да го повтарям и коментирам след това, а го направих за хората. Вече съм казал, че всичките пари, които вземам от работата си като съветник ще ги давам за такива каузи.
Във всяко населено място има проблеми, които обаче по един или друг начин касаят хората. В селото например има видеонаблюдение, което спря да работи. Кметът трябваше да заплати някои от нещата, за да го оправят. Разбрах за това и му възстанових изразходваната сума.
Също така закупихме керемиди за покрива на кметството, защото течеше. Спомогнахме и за закупуването на варта, с която се боядисаха тротоарите. Хората искат да се оправи едната чешма в селото, защото има пукнатини по нея. Отново съм обещал да предоставя материалите.
Освен чистота, какво друго искате да промените в родното си място?
Първото и основно нещо, което исках да се промени тук бяха боклуците. Втората наболяла тема е водният цикъл на селото. Ние сме към язовир Ясна поляна, който през лятото захранва цялото Южно Черноморие и става така, че нямаме вода.
Проектът на селото за водния цикъл е направен още през 2009 г. Една част от него вече е изпълнен, но много голяма част от селото е без сменен тръбопровод все още. В долната част, където е и резерват „Деултум-Дебелт“ изобщо няма канализация. Целият воден цикъл трябва да се подобри, а също така нямаме и пречиствателна станция.
Имали сме във времето, но тя не е поддържана и е развалена. Преди тук е имало също и каптаж, който обаче не работи и трябва да се възстанови. Може би трябва да се направи и втори. Точно това, което го коментираме сега, в Лозенец го направиха тази зима и хората сега лятото ще се възползват от това подобрение.
Всички тези важни неща вече са обсъдени от новия кмет на община Средец, като проектът за водния цикъл вече е предаден на проектантска фирма, за да бъде обновен, защото е много стар. Следващата стъпка е да се търси финансиране, като би било добре да се види дали не може да се търсят средства и по европейски програми. Проблемите в Дебелт не са малко и трябва да гледаме напред и да работим. Хората живеят тук и заслужават да виждат резултати.
А вие защо го правите?
Така съм устроен и така разбирам живота и света. С това мога да помогна и помагам. Смятам, че когато човек достигне определен етап от живота си, трябва да намери правилния път – да си намери кауза, да помага.
Смятам, че всичко, което може да се купи, е временно. И съм на мнение, че човек трябва да си заложи кауза-да направи някаква добрина. Не ми тежат проблемите, нито разговорите с всеки, който е пожелал. Помагайки на хората в Дебелт и общината, изпитвам удовлетворение.
Колко време още ще дарявате заплатите си като съветник?
Ще дарявам заплатите си през всичките 4 години, докато съм съветник. Помощта не е само за хората в Дебелт. Миналият месец имаше конски кушии за Тодоровден и също станахме спонсори на събитието. Сега ще има още едни кушии и пак ще помогнем. С още пет семейства от селото успяхме да съберем пари и да помогнем да се доасфалтират улици.
Как си представяте Дебелт след 4 години след вашата помощ?
И сега Дебелт си има своя чар. Иначе след 4 години го виждам като едно по-добро място за живеене.
И на всеки съм готов да помогна. Разговорите с хората и това да се видя с тях ме зареждат повече, отколкото да ме обременяват.
Свикнахте ли вече с работата си като съветник и има ли нещо, което Ви изненадва или впечатлява?
За четирите месеца откакто съм съветник вече мога да кажа, че свикнах с работата. Чета докладните записки и все повече вниквам в тях, за да съм адекватен при взимането на решения. Това, което ме впечатли е, че ако си деен, ако си сред хората, ако имаш желание да допринесеш за тях, животът наистина може да се подобри.
Знаете ли - всеки който ми вдигне ръка, спирам за да си поговорим. Когато успееш да помогнеш на 1, 2 или 3 души, дследващият път те ти вигат ръка да ти благодари, а не да те натоварват. Ето това вече е ценното, това е хубавото за мен.
Откога развивате собствен бизнес и как успявате да балансирате между политиката и бизнеса?
Бизнесът е семеен, наследство от баща ми. Занимаваме се с производство на мебели, като базата ни е в село Дебелт. Общо взето цял живот съм замесен със семейната работа, като единствено отсъствах, докато бях студент. През 2014 г. се върнах лятото и оттогава не съм спрял да работя. Успяхме да се развием, въпреки трудностите.
Произвеждаме мебели не само за страната, но и за чужбина. Занимаваме се и с индустриални предприятия, както и с рециклирането на капсулите за кафе. Събираме ги от цяла България и разделяме кафето, пластмасата и алуминия. Отделяме всички елементи и ги даваме за по-нататъшната им преработка.
Остава ли време за почивка, хоби?
Винаги се намира време, особено когато се направи правилно разпределение на задачите. Прекарвам свободното си време със семейството си и това е най-хубавото ми време.