Поводът да направим това интервю е премиерата на пиесата „От мястото на събитието“, която ще се играе на 15-и и 16-и март в Модерен театър. Бургазлии ще кажат, че е още рано да се шуми около новината и ще бъдат прави, но…
На 15-и март спектакълът ще се играе благотворително за талантливия театрал и педагог, нашия съгражданин Станимир Карагьозов. Избързахме да споделим тази новина, защото от днес билетите са в продажба. За да разберем повече подробности за самата пиеса и нейното случване ще поговорим с Нели Арнаудова – автор на текста и Атанасия Петрова – режисьор на спектакъла.
Нели Арнаудова е поет, белетрист, драматург. Тя живее със семейството си в Англия. Познавате я от рубриката „Бургазлии зад граница“, която списва в нашия сайт.
Атанасия Петрова е завършила актьорско майсторство, възпитаник е на Енчо Халачев и Ева Волицер. Основава театър "Веселие" в Бургас през 2018 година. Предпочита да режисира, вместо да играе и то да поставя български пиеси, предимно стари, за да е жив българският дух.
Поставяла е „Селска чест“ - Асен Ненов- Бдинец, „Боряна“ на Йордан Йовков, „Ветрената мелница” на Елин Пелин, „Ние, котараците“ на Георги Марков и много други български пиеси. Смята да продължи традицията да прави поне по една пиеса на година, за да живее България с нейните християнски добродетели.
И въпреки, че „От мястото на събитието“ е съвременна и доста различна, Атанасия приема предизвикателството да превърне думите на Нели Арнаудова в реалност.
„От мястото на събитието“ е едноактна сатирична пиеса с шест сцени. В нея се проследява ежедневието и реакциите на петима души, които попадат в безумна ситуация в тоалетните на бар с името БАР. Комични и сериозни ситуации възникват между представители на различни социални слоеве и разкриват образи, в които могат да се разпознаят много хора.
Действащите лица са: чистачките Станка - възрастна жена, която говори с диалект, младата ѝ колежката Пенка - бивша миска и любовница на шефа, която се надява да стане управител на бара, Диджей Хей - любител на „веселите” цигари, Госпожа Претенция, която непрекъснато депозира жалби до общината за високата музика и шефа Господин Мераклиев. Той има проблеми с Госпожа Претенция и с охранителите.
Охранителите му искат триста хиляди, за да го оставят техен съдружник в неговия бар. За да реши проблема с Госпожа Претенция, Шефа организира среща с класа, защото са съученици с нейния съпруг. Тя пийва порядъчно и попада на Диджей Хей, видимо напушен. След „романтично” съприкосновение с него, Госпожа Претенция решава да оттегли жалбите си.
В основата на интригата е пазарска чанта с пари от черното тото, които Шефа получава. Чантата по различно време попада в ръцете на четиримата: /Станка, Пенка, Диджей Хей и Госпожа Претенция/.
Всеки от тях си мечтае какво ще направи с парите, за ужас на Шефа, който мисли, че е разорен. Последно парите попадат у Станка, която след кратък спор със съвестта си ги връща на Шефа и така доброто побеждава.
С помощта на сатирата авторът се опитва да изтъкне някои от недъзите на съвремието. Изводите от смешните и не толкова смешни ситуации са сериозни. В края на пиесата все пак надделява оптимизмът – фалитът на бара е избегнат, а някои от героите претърпяват положителна метаморфоза. Това е и същинският замисъл на автора на пиесата. А къде и как се запознава с режисьора ще научим от тях.
Нели Арнаудова: С Атанасия се срещнахме лятото на 2018 година. Тя водеше летен клас и ме покани да разкажа на децата за своята книга „Истории по действителни случаи“.
Аз им разказах, а те изиграха няколко етюда. Хареса ми колко непринудени бяха децата и колко майсторски и с доверие общуваше с тях Ати. Като че ли нямаше разлика във възрастта им. Тя не беше само техен учител, а техен приятел. Това най-много ме развълнува.
Атанасия Петрова: Подкрепата на творци ме накара да свържа Нели с децата. По принцип обичам да организирам срещи, да запознавам, да създавам приятелства. Много от тях остават за цял живот. Така се зарадвах, когато Нели дойде при нас с децата и ни прочете откъс от неин роман.
Не се случва всеки ден авторите на произведения да идват „на крака“ при нас, читателите. Уча децата на уважение, да почитат писателите, да им се възхищават, да обикнат книгата и творческото писане. Контактът с Нели продължи и занапред, та до наши дни.
А как се роди идеята за вашия общ проект?
Нели Арнаудова: Откликнах на молба на жена в писателските кръгове, която се нуждаеше от пиеса за камерен театър. За пръв път пишех драматургия. Но нещо се случи с трупата и пиесата остана непрочетена до миналото лято, когато се видяхме с Ати и аз ѝ дадох текста с думите: „Само ти можеш да я поставиш“. Срещите ни бяха комични. Тя ме чакаше на Чадъра, а аз не помнех къде се намира, след това трябваше да се срещнем на Кариби, а аз я чаках в Казабланка.
Атанасия Петрова: Нелка се свърза с мен и коментирахме това, че с актьорите работим по английска пиеса, но паралелно с английската ще опитам да създам екип и за нейната. Първо исках да прочета пиесата и да обмисля кои от моите хора са за нея. Прочетох и вече бях наясно на кого каква роля да дам. Нели ме срещна с няколко дами, две от които избрах за ключови роли. Тя не знае, но имам и много изненади за нея с актьори, за които не подозира, че ще участват. Хи-хи.
Кои са артистите, които ще се превъплътят в ролите?
Нели Арнаудова: Всъщност аз познавах само Райна Димова – преводач и университетски преподавател, изключително колоритна и ерудирана личност, която ще видим в ролята на чистачката Станка и учителката Златина Бахова, която ще играе чаровната Пенка.
С останалите се запознах и се върнах в Англия. Те са от майсторския клас на театър „Веселие“ и Ати ще ви ги представи.
Атанасия Петрова: Йордан Марев - дългогодишен актьор в театъра ми, един от най-очарователните хора, които познавам, пресъздал все главни персонажи в пиесите, които съм поставяла. Защото му отива.
Той е мултифункционален актьор, подходящ за драма и комедия и в пиесата играе шефът на заведението с фамилия Мераклийски. Матео - новото ми откритие, на 14 години, заедно с Христо на 16 години и Катя на около 30 години, имат интересни роли и етюди в пиесата, но няма да разкривам напълно, нека има елемент на изненада.
Едно име, което не е познато на бургазлии като актриса, но толкова трудолюбив човек като нея - Костадинка Стефанова в ролята на Госпожа Претенция, абсолютен любител и ценител на театралното изкуство, как да не ѝ дам ролята?! Когато някой има огромно желание да играе, му се доверявам, помагам, напътствам и в случая ѝ вярвам, че ще представи ролята блестящо.
Работя със Златина /В ролята на Пенка/ от месеци и смятам, че при нея най-бързо се получават нещата, с нея се стиковахме бързо и тя дръпна. Напред е с текста, с действия, въобще за мен е феникс, който има огромен талант, сама се е закопала в пепелта, ама я изкопахме, де. Ще изгрее на 15-и март в пълния си блясък.
Божидар - в ролята на диджея. Едно талантище, което тепърва ще разцъфтява на сцената, ще омайва, ще владее.
Тъй като тази пиеса тръгна с пълна сила, задмина "Пигмалион" на Бърнард Шоу, която остана да я работим на по-късен етап, Божидар играе главна роля там, но прие и коренно различната и също важна комедийна роля на диджея.
Един образ, който няма да забравите.
На какво ще се смеем в постановката?
Нели Арнаудова: Може би на диалекта на Станка, на дилемата на Пенка, на претенциите на Госпожа Претенция, на мечтите на Диджей Хей, на ниските страсти на Господин Мераклийски.
Атанасия Петрова: На действията на персонажите, на режисьорски хрумки, на великолепни реплики от авторката на пиесата у всички действащи лица. Чак ми се играе и на мене. Освен да вляза като Лулу-танцьорката на пилона в бара. /смее се/ Шегувам се.
Ще ни натъжи ли „От мястото на събитието“ и защо?
Нели Арнаудова: Може би, защото разглежда наболели проблеми - корупция, злоупотреба със сила и власт, интелектуалното ниво на хората.
Атанасия Петрова: Зависи от аудиторията. Днешният почитател на театъра е разнороден. Един ще се натъжи, друг няма да разбере в пълнота замисъла, на трети ще даде пример, четвърти ще обикне театъра и ще иска и той да се запише при нас. Имала съм такива случаи.
След представление, идват непознати хора и питат дали може да се запишат. Театърът ми има мисия - хората да обикнат театралното изкуството, за тези, които играят да е начин на живот, релакс, да даваме пример на другите с посланията, които отправяме. Да възпитаваме. Да разобличаваме. Да разсмиваме и да се усети онова стискане в гърлото у хората, когато разтърсваме с игра, с думи, с нещо българско, което кара сърцето ни да тупти силно, като го изговаряме. Има думи, които се помнят за цял живот.
Какви изводи ще си направим?
Нели Арнаудова: Мисля, че изводите за всеки ще са различни, както са различни и хората.
Атанасия Петрова: Ще чуем след постановката. На 15-и март ще е за Станимир, а на 16-и отново ще я представим там пред друга аудитория, през април също и надяваме се и в Лондон, и Виена през лятото.
Нека има живот постановката, за радост на всички и за поука.
Ще продължите ли да работите заедно?
Нели Арнаудова: Надявам се. Харесвам много Ати - тази фурия. Може би си приличаме по енергията, която носим и ентусиазма, с който осъществяваме мечтите си.
Атанасия Петрова: О, със сигурност, такива черни гологани като нас не се губят. Благодаря на всички замесени!
Екипът на Gramofona.com пожелава успех на пиесата, бис на актьорите и удовлетворение на създателите. Не забравяйте, че с всеки закупен билет помагате на Станимир Карагьозов – един от идолите на Бургаското театрално изкуство.
Билети можете да намерите на касата в Дома на културата НХК.