Янко Керемидчиев е бургаски историк и краевед, автор на поредица от статии и изследвания за историята на Бургас. Бил е учител и директор на училище. Роден на 15 януари 1923 г. в Малко Търново, умира през 2004г. в Бургас. Неговият син Дончо Керемидчиев предостави на редакцията Gramofona.com негови публикации, свързани с Освобождението на града.
Знаете ли защо паметникът руските освободители е поставен не на Тройката в Бургас, а встрани от площада?
Отговор на този въпрос намираме в статия на известния в миналото бургаски краевед Янко Керемидчиев – „Бургас по време на Освобождението“ („Свободен бряг” (Бургас), IX, № 8, 25 февр. – 2 март 2000, с. 6):
На запад Бургас достигал до днешния площад „Тройката“, край който вън от града са посрещнати руските освободители, в чест на които е издигнат Паметникът на признателност.
На североизток жилищната площ започвала от Татарската джамия и продължавала към сегашните сгради на училище „Св. Св. Кирил и Методий“, Етнографския музей (бившата къща на известния бургаски общественик Димитър Бракалов), училище „П. Р. Славейков“ и продължавала до днешната улица „Цар Симеон I“ до посочената вече болница на морския бряг. Вън от застроените площи на Бургас се намирали овощни градини, лозя, пасбища и др.
Въпреки благоприятните природни дадености жителите на освободения приморски град живеели трудно: използвали са примитивни вятърни мелници, снабдявали са се с вода за пиене от „Сладките кладенци“, (намиращи се в двора на бившия завод „Яна Лъскова“, разнасяна в кожени мяхове от сакаджии с коне, другата кладенчова вода използвали за битови нужди. Домовете се осветявали с газени лампи, централната улица с – с газени фенери. Жителите на града работели главно на пристанището, занимавали се с риболов, с разни занаяти, с търговия и др.
За пристанището
и други любопитни подробности Керемидчиев публикува в статията „Освободителни войски се изтеглят през пристанище Бургас“ („Черноморски фронт” (Бургас), XIII, №22, 7 3 февр. 2000, с. 3)
Бургаското гражданство посрещнало на 6 февруари 1878 г. руските освободители сърдечно: „кръстейки се и със сълзи на очи“, „с камбанен звън, с хоругви и икони“, „с хляб и сол, като избавители“…………..
Раздялатя на руските войни с бургаското гражданство била трогателна. Местните жители присъствали на „церемониалните маршове“, на тържественото награждаване на отличилите се военнослужащи и на сърдечното им изпращане на пристанището. Громко, неудържимо „Ура“ се раздавало от баржите, когато те са се отправяли от брега към парахода.
В извозването на руските войски от Бургас за Русия участвали много параходи, между които „Россия“, „Одеса“, „Азов“, „Братец“, Батюшка“, „Ингул“, „Родимый“, „Цесаревич“, „Чихачов“ и др.
Удълбаването и разширяването на Бургаското пристанище и подобряването на пристанищните съоръжения било извършено от руските войски. На 18 (30) юни 1878 г.в 10 часа е бил отслужен молебен, на който в присъствието на представители на командването, Бургаската градска община и граждани, обновеното пристанище с новите пристанищни съоръжения било открито.
На 21 юли (2 август) 1878 г. пристанището било предадено на Бургаската община. „При това Ви съобщаваме, продължава генерал-майор Бодиско, че пристанището остава като дар на града.“
Бургазлии, направете добро и подарявайте билетчетата си от градския транспорт, когато слизате на междинна спирка!!! Защото, когато вие сте си закупили от начална спирка билетче, то важи до последната спирка на курса на конкретния автобус и можете така да направите жест и добрина към непознат!!! Така ,че може когато слизате , някой друг да продължи с него до друга междинна или до последната спирка, на курса на автобуса!!!