400 малки кръста ще бъдат вградени в паметник, който да напомня за зверското клане в Българово дни преди Освобождението. На 4 февруари 1878 год. войниците на полк. Лермонтов минават през градчето по пътя си към Бургас.
В църквата „Свети Атанасий“ обаче попадат на зловеща гледка. Там са телата на 400 християни – българи и гърци, основно жени и деца, които са избити от бягащия башибозук. „Така, вместо да продължат към Бургас, за да го освободят, войниците се заемат да погребат жертвите. Пренасяли са пръст в одеялата и шинелите си“, разказва историята кметът на Българово Йордан Йорданов.
За да се помнят жертвите, в града ще се издигне монумент. Идеята е на Пламен Карашев, чието семейство е от Българово. „Много малко хора знаят историята. Тук има костница. За да си представите какво е било зверството, само ще ви кажа, че в костницата има череп, в който е забит конски пирон“, обясни Карашев. Той решил, че младите хора трябва да знаят и помнят събитията.
Разказал за него на художника Иван Бахчеванов. Талантливият автор прегърнал идеята и създал напълно безвъзмездно проекта за паметника. „Селото на моите предци е избито от турците. Заличено е напълно. Него вече го няма и за тях не мога да направя нищо, но мога да направя нещо за паметта на хората в Българово“, обясни Иван Бахчеванов.
Паметникът ще бъде с височина от 4,7 метра. Той няма да е пищен и обсипан с орнаменти. В него обаче ще се вградят малки кръстчета – над 400, за всяка една от жертвите на клането. „Кръстчетата ще са с различна големина от 3 до 7 см. Малките са за децата, защото и много деца са били избити“, разказа авторът.
В основата на паметника ще бъдат изписани думи на Вазов, а над тях ще стои и датата 1878 год. Най-отгоре ще се извисява един голям кръст. Идеята е паметникът да се намира пред църквата „Свети Атанасий“, в близост до камбанарията. Около него ще бъде обособено и пространство с пейки. Към екипа, който се е захванал с благородната идея, се е присъединил и арх. Емил Бурулянов.
Вчера в Българово се проведе общественото обсъждане за изграждането на монумента. Сега местната администрация в Бургас трябва да одобри проекта, а след това и Общинският съвет да даде съгласието си за изграждането му, обясни Пламен Карашев.
Той уточни, че вече много хора и фирми са заявили желание да помогнат за осъществяването на идеята. Своята подкрепа за изграждането на паметника е дала и Теодора Игнатова. Тя е почетен консул на България в Конго, а също така и председател на фондация „Докосни щастието“.