30 жители на Средец бяха обучени в оказване на първа помощ в рамките на проекта „Интегриран проект за социално включване на роми и други уязвими групи“, изпълняван в Община Бургас, с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Опитни експерти към фондация "ОФФ Медия" преподадоха теоретични знания и практически уроци за действия при инциденти – как се спира кръвотечение, как се действа при изгаряне, разпознаване на тежки случаи (като инсулти и инфаркти) и каква първа помощ се оказва при тях.
Обученията в Средец преминаха на два етапа – от 6 до 8 септември и от 9 – до 11 септември. След това бе проведена и демонстрация, в която обучените трябваше да покажат на практика как са усвоили знанията. Тя преминава под формата на игра и в нея се включиха над 70 души – основно деца.
От 10 – ти до 16 – ти октомври, експертите към фондация „ОФФ Медия“ ще направят обучение за първа помощ и на жители на Малко Търново. В края на октомври е предвидено и състезание - демонстрация за бургазлии от кв. „Победа“, които бяха обучени първи.
Целият проект на община Бургас е на обща стойност 2 613 544 лв. Също част от него е изграждането на сграда за предучилищно и начално училищно образование в кв. „Победа”, ремонт на детската градина в с. Звездец, изграждане на Център за развитие на общността в Средец и др.
„Интегрираният проект за социално включване на роми и други уязвими групи“ е по Програмата за подкрепа на социалното включване на роми и други уязвими групи“, част от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Партньори по проекта са община Средец, община Малко Търново, фондация „Областен ромски съюз“, Основно училище „Христо Ботев“ в бургаския квартал „Победа“ и фондация „ОФФ Медия“.
За Програмата:
Програмата Подкрепа за социално включване на ромите и други уязвими групи (2013-2019) е насочена към ромски деца в ранна възраст (0-10 години) в големите градове, като целта е те да се социализират и интегрират, както и да се увеличат шансовете им да получат образование, за да могат по-късно да си намерят работа. Специално внимание се отделя на младите ромски жени и семейства, за да имат по-лесен достъп до медицинско обслужване и да са по-добре информирани за здравната профилактика и контрола на раждаемостта, както и грижите за малки деца. Тези основни дейности са съпътствани от ремонтно- строителни дейности на детски градини, начални училища и медицински центрове.
Програмата е финансирана от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Общата й стойност е 8 088 500 швейцарски франка, като швейцарският принос е 6 920 000.