Рибари и жители на Созопол се обявиха срещу проекта за реконструкция на общинското пристанище. Над 100 души се включиха в общественото обсъждане тази вечер, което премина изключително бурно.

Рибарите искат ремонт на пристанището, но са категорично против там да има понтони. Плаващите пристани би трябвало да увеличат капацитета на порта, но според морските хора ще доведат до сериозни проблеми.

Местната администрация и жителите на Созопол са изправени пред сериозно предизвикателство, как да се промени проектът без да се изгуби финансирането, защото вече е подписан договор с фирма-изпълнител. Идеята за реконструкцията на рибарското пристанище е доста стара, а по проекта се работи от 5 години.

Първоначално той е предвиждал ремонт на кейовата стена, разширяване на паркинга, изграждането на канализация и електрифициране на пристанището и монтирането на 7 понтона с дължина на ръкавите от по 50 метра. Финансирането е изцяло европейско и е в размер на 800 хил. лева. В момента параметрите за понтоните са променени и вместо 7 се предвижда изграждането на 4 и половина, като дължината им ще е 24 метра. Присъстващите на срещата рибари обаче са категорични, че понтони не може и не трябва да има.

„Първо трябва да се почисти и удълбочи дъното. В момента заради тинята дълбочината няма и метър“, коментираха рибари. Те се притесняват, че понтоните могат да затлачат допълнително пристанището, а и поставянето им ще затрудни изключително много маневрирането на плавателните съдове.

Рибарите смятат, че експертите дали зелена светлина на проекта не са взели предвид спецификата на залива, характерният за там вятър и вълнение. Хората не скриха и притеснението си, че след подобен ремонт созополското пристанище може да последва съдбата на това в Черноморец.

„Само след няколко години в Черноморец няма да имат пристанище, защото то се руши. Тяхното е в окаяно състояние и не се поддържа, да не говорим и как се затлачи“, обясниха рибари. Прокраднаха се и съмнения, че проектът има съвсем друга цел, а именно пристанището да бъде отдадено на концесия или да се превърне в яхтено, а рибарите да бъдат изгонени от него.

В края на срещата хората направиха подписка, в която изразиха несъгласието си при ремонта на пристанището да се изграждат понтони. Все още не е ясно дали местната администрация ще търпи санкции, ако проектът пропадне. Днес е трябвало да се подпише анекс към договора, за да започне авансовото изплащане на средствата по проекта. Подписването обаче беше отложено заради общественото напрежение и недоволството на местните.

„Ще се борим за проект за без понтони. Ще откажа да подпиша анекса и ще приложа подписката. Ще обясня, че има сериозно напрежение и обществен натиск и няма да мога да изпълнявам функциите си, ако това се случи“, коментира кметът на община Созопол Тихомир Янакиев.

Според експерти, има възможности параметрите на договора да се променят без да се загуби финансирането. Това обаче може да стане с подкрепата на държавата и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.