Новата транспортна схема на Бургас обсъждат общинските съветници. Николай Тишев от БСП очерта няколко проблема. Според него светофарната уредба на няколко места в града е предпоставка за пътни инциденти и задръствания. Бус лентите също са конфликтни, коментира Тишев и даде за пример моста на ул. „Иван Вазов“, където и сега се образуват огромни колони от автомобили в пиковите часове.
След като в автобусите вече няма да има контрольори, кой ще следи за гратисчии?- попита още Тишев. Според него не е работа на шофьорите да продават билетчета, да се бавят с връщането на ресто и в същото време да следят всеки ли се е чекирал, или ще пътува гратис. Николай Тишев заяви също така, че няма как да се променя транспортната схема, след като автобусните спирки вече са построени, бетонирани и не могат да се преместят.
Друг проблем, според Тишев е броят на вендинг машините, от които ще се продават електроните билети. За целия град те са едва 7, а за 60-хиляден „Меден руник“ е една. Според съветника на БСП, инвестициите не са предпоставка за по-високи цени на билетите. Още повече, че общинският превозвач „Бургасбус“ е монополист, припомни Тишев.
Според Георги Дражев от НФСБ е сгрешена философията на интегрирания градски транспорт. Според него трябва да се търси вариант за увеличаването на приходите от повече пътници, а не от единичната продажба на билети. Дражев е на мнение, че хората трябва да се привлекат, за да пътуват с градския транспорт и това да вдигне търговския оборот на превозвача.
Зам.-кметът по финанси Красимир Стойчев уточни, че освен 7-те вендинг машини, в града ще има и още 11 каси, от които също ще могат да се купуват билети и да се зареждат картите. Според Стойчев реалната цена на билетче за учениците ще е 20 стотинки. Дебатите по проекта продължават, очаквайте подробности.
Умните общинари отдавна трябваше да видят как работи системата на градския транспорт в една Бразилия, в столицата Рио де Жанейро, примерно. Електронната система работи там толкова успешно, че няма нито един гратисчия. Защо в Бургас трябва да се продават карти, билети, да се плаща на контрольори и т.н? От цялата схема на интегрирания градски транспорт в Бургас изглежда, че за това е помислено най-малко. Вместо пари за тоновете желязо по масивните спирки, можеха частично поне да отидат именно за решаването на този проблем - електронните карти, с които само можеш да влезеш в автобуса. Или с парите в брой, както се плаща малките частни бусове. Нали там няма гратисчии!?