Истерията за олио от последните няколко дни върна спомените на мнозина за времето, когато в домакинствата основно се използваше свинска мас. За 76-годишната Елена Грудова от бургаското село Димчево хубава свинска мас няма от години, защото много хора вече не отглеждат прасета.

Баба Елена е отраснала в многодетно семейство с две сестри и трима братя. Ясно си спомня как като малки си препичали на печката домашно приготвен самун. Намазвали го после с мас, поръсвали отгоре червен пипер и сол. „Винаги отглеждахме по две прасета.

Майка отделяше мас. Топяхме я в голяма тава, след това я цедяхме през марля и пълнихме в тенекии и делви, за да готвим после цяла зима. Майка ни не работеше на държавна работа и нямаше пари за олио. А как само ни се караше. Все ни викаше –„пак сте пипали от маста!” А ние отговаряхме: „Ами какво да ядем, няма какво”, припомня си баба Елена.

Тя никога няма да забрави и как сама си е правила цървули от свинска кожа. „По мое време нямаше маратонки, нямаше обувки. Опъваха кожата на прасето на летви, режеха я, а на мен и на кака ни даваха от коремчето на прасето. Сядахме на едно дърво, правихме си дупки, нанизвахме върви и така имахме обувки. На тримата ми братя даваха от гърба на прасето, защото там кожата е по-дебела и повече им издържаха цървулите. Не се протъркваха толкова лесно”, разказва още Грудова.

Самата тя в момента готви с олио и краве масло. Заделила е и зехтин, с който овкусява салатите у дома.

„Работила съм в баничарница и там основно се използва мас, а не олио. От олиото тестото се втвърдява, а от маста – омекотява. Знам, че специално в цеховете за сладки, курабии и тестени изделия се използва мас”, добавя Елена.

По думите й приготвянето на ястия с мас ги прави месото много по-вкусно и крехко. „За направата на капама също е по-добре да се слага мас, както и за приготвянето на бюреци и баници. Едно време, когато печаха агнетата, ги намазваха обилно с мас и самото месо ставаше много, много по-крехко”, допълва домакинята от Димчево.

Станало й много тъжно, гледайки как хората се бият за стек олио. „Защо го правят, наистина не знам. Така или иначе олиото е хубаво да се полза година за година. Застои ли то, започва много да мирише и трябва да се хвърли”, категорична е баба Елена.