12 от иконите, които се съхраняват в Реионалния исторически музей на Бургас вече са реставрирани, а други 7 очакват да бъдат възстановени. Иконите са част от „Възрожденската“ колекция на музея и имат изключително интересна съдба.

За голяма част от тях е почти невъзможно да се каже от къде са, защото са крадени, а върху тях липсват подписите на зографите и датировка. За 25 от възрожденските икони е видно, че принадлежат към Тревненската художествена школа. Те пристигат в музея през 1995 год. Тогава са оставени на отговорно пазене след полицейска акция, а по-късно стават част от музейната колекция.

През 1998 год. в РИМ-Бургас са предадени още 15 големи икони, разказват от музея. През 2004 год. те също стават част от музейната колекция „Възрожденски икони“.

Въпреки че всеки един музей работи с артефакти и експонати, които са стари и често възрастта им надхвърля век, то средствата за реставрация са изключително малко.

Проблем е, че крадените икони не са съхранявани правилно и при предаването им в музея, вече са имали нужда от аварийно укрепване, почистване и реставриране. Специална дарителска кампания „Спаси икона“ набира средства за реставрирането им.

„През 2019, кампанията ни беше особено успешна. Голяма част от обществото се отзова и хората дариха средства за каузата”, разказа д-р Милен Николов-директор на РИМ – Бургас. Той благодари на всички дарители и обясни, че работата по възстановяването на експонатите предстои, тъй като в зависимост от състоянието им, процесът може да продължи до две години.

От музея отправиха специална благодарност към всички, които са се вкюлчили в кампанията. Шестокласници от Айтос, хора с увреждания, частни дарители и фирми станаха част от „Спаси икона“. Колегите от БНР-Бургас също се включиха като популяризара каузата с поредица от материали и интервюта.

Иконите от колекцията на бургаския музей можете да видите в Иконната зала. Това е и една от най-посещаваните експозиции, казаха от там.