Не може да е нарушение да си сложиш хавлия върху дюна, а върху нея да е разрешено да се строи, коментира екоекспертът…

Епизодът от документалната поредица на Беър Грилс за оцеляване в дивата природа, заснет в Национален парк „Рила“, е добра реклама за България. В същото време обаче правилата трябва да се спазват.

Това коментира за Gramofona.com Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие“ по повод избухналия скандал за неспазване на режимите в националния парк. От екоминистерството съобщиха, че фирмата, заснела филма, ще бъде глобена, защото авторите навлизали и плували в Каракашево езеро, палили огън, ловили и умъртвявали животински видове.

Директорът на природния парк Красимир Андонов заяви по bTV, че "това е много лош пример за представяне на България, за неспазване на правилата в защитена територия и това не би следвало да е реклама на България".

Според Ценова целият този скандал идва във време на такива безумия в законодателството на България, че едно изядено жабешко бутче не може да се сравнява с нарушенията на дюните по Черноморието и в националните паркове Рила и Пирин.

„Знае се, че Беър Грилс е човек, който често нарушава правилата и си плаща за дяволиите. Но когато нашето министерство трябва да прилага закона, то се оказва, че срещу чужденци е много лесно, а когато става въпрос за нашите собствени играчи, тогава гледат някак си законът да не се прилага в цялата му строгост“, смята Ценова.

Еколожката е категорична, че трябва да се мери с еднакъв аршин и за големите, и за малките нарушения. „Не можеш да изсипеш бетона върху дюна и да няма нарушение, а като си сложиш хавлията отгоре да си в нарушение. Тези неща трябва да са съизмерими, за да звучи сериозно законът и да придобие смисъл“, каза Радостина Ценова.