От 10 години бургаските огнеборци не са получавали пожарникарски каски. Обясняват, че тези които в момента използват са по-подходящи за спелеология, но не и за работа в критични условия. Нови пожарникарски колани пък тук не са виждали от 1998 год.

Това е само малка част от проблемите, които огнеборците се събраха да обсъдят днес. Около 50 служители на Бургаската пожарна, които не успяха да заминат за националния протест в столицата решиха да подкрепят колегите си като се събраха пред Съдебната палата.

Проблемът с униформите, работното облекло и личните предпазни средства е един от най-тежките пред огнеборците. „Един има останал панталон, друг риза. Въобще положението е много тежко, за да изглеждаме адекватно“, обясниха от синдикат „Огнеборец“.

Друг от пожарникарите обяснява: „Това, с което съм облечен в момента не е униформа. Това е облекло, което покрива изискванията по време на работа.“ Тениската, с която е облечен му е струвала 24 лева и е по негов дизайн. Друг от колегите му на пръв поглед също е дошъл с униформа, но се оказва, че и той си е поръчал дрехите. Неговата тениска е по-различна като цвят, защото е на друга фирма. 

По закон МВР трябва да осигурява облеклото на служителите си, но това от години реално не се случва. Никой от бургаските огнеборци все още не е получил и стотинка от обещаните от премиера Бойко Борисов 10 млн. лева, с които трябва да се възстановят разходите през годините за униформи. Цената на униформите им е друга болна тема.

Във вещовата заявка, която се попълва всяка година един панталон струвал 59 лева. Абсолютно същият, но купен е от частна фирма пък излизал 15 лева.

„Качеството е съвсем отделна тема. При първото изпиране се обезцветяват, развличат. Дочените дрехи на работниците са по-качествени“, обясниха огнеборците. В края на миналата година се оказа, че бургаските пожарникари са останали боси. От години не са получавали работни обувки и ботуши, а предвид спецификата на работата им, те трябва да отговарят на много изисквания.

Наложи се Общинският съвет да отпуска средства, за да бъдат купени 11 чифта ботуши. По принцип срокът на експлоатация на защитното облекло е 5 години. Тук обаче то в повечето случаи е дарение от чужди пожарни и се използва над 10 години. „Никой не ни пита как ще я свършим тая работа, за която сме изпратени. Ние просто я вършим“, коментираха пожарникарите.

Заплатите са тема, която им е омръзнала до болка. Близо 7 години те не са актуализирани. Стартовата заплата е около 700 лева.

„Говорим също така и за малката разлика в заплащането при различни функции. Един началник смяна или командир на екип взима с 20 лева повече от редовия служител. Така вече няма мотивация да растеш в кариерата. За 20 лева никой не е съгласен да се нагърбва с повече отговорности и задължения“, коментира Асен Асенов от „Синдикално дружество 76“ към синдикат „Огнеборец“.