Нощни честитки изненадват изключително неприятно шофьорите в к/с „Възраждане“. Акцията с фишовете за неправилно паркиране е особено популярна в последните два месеца, оплакаха се живеещи в комплекса.
Почти всяка сутрин някоя от улиците във „Възраждане“ осъмва с налепени по автомобилите фишове. Само преди ден същото се случи с колите, паркирани на ул. „Калоян“ в пресечката й с „Княз Борис І“. „На кого пречат паркираните през нощта автомобили? Тогава по тротоарите не минават майки с колички, на никого не ограничаваме достъпа“, оплакаха се потърпевши.
„Възмутен съм. Аз ще си платя глобата, но питам защо ни глобяват, след като не са осигурени достатъчно парко места“, коментира и адвокат Георги Сталев, който също се оказа с нощен фиш на колата си. В момента проблемът с паркирането във „Възраждане“ е особено изострен. Голяма част от улиците са в ремонт и шофьорите от тези отсечки местят колите си по съседните улици.
„Докато комплексът е в постоянен ремонт не трябва да има подобни глоби за паркиране“. Това предложиха и на среща със зам.-кмета Чанка Коралска и депутатът Диана Саватева живеещите в квартала. На мнозина им прави впечатление, че нощната акция засягала избирателно автомобилите.
От години се знае и вижда как постоянно се паркират коли на пешеходни пътеки и кръстовища в комплекса, но те нито са вдигани с паяк, нито глобявани. В същото време с фишове се сдобивали шофьори, на които колите са оставени пред домовете им. Някои от тях вече обмислят и ответна реакция. „Не можеш да бъдеш глобен два пъти за едно и също нарушение. Смятам следващия път да остава колата си и срещу фиш от 50 лв. да си осигуря постоянно паркомясто за следващия един месец“, обясни бургазлия, който вече има два подобни фиша.
Тези автомобили блокират вече втора година част от тротоара на ул. "Княз Борис І". До момента нито са глобявани, нито колите са репатрирани с паяк, макар че преграждат плътно тротоара и хората са принудени да минават по средата на пътното платно, за да ги заобиколят.
- Покупката на автомобил не ти дава допълнителни права. Не, градът няма да ти подари парче земя за паркиране. - Трудно е да се повярва в това, но няма да ти подари ... - Още веднъж ... Не, никой не ти гарантира наличието на 20 кв.м. земя за да си поставиш трошката. Нито под прозореца на дома, нито пред офиса. - Липсата на свободно място за паркиране не ти дава право да си поставиш трошката на тротоар или детска площадка. - Твоят автомобил - това е само твой проблем. - Купил си си автомобил - купи си гараж или си наеми паркомясто. - Нямаш пари за гараж? Не си купувай автомобил. - Автомобилът в големия град не е необходимост. Той не се включва в жизнения минимум. Образование, медицина, храна - да, но автомобил - не. - В съвременния град притежаването на автомобил трябва да бъде скъпо. В отделни случаи - МНОГО СКЪПО. - Градът не е заинтересован от това ти да имаш личен автомобил и ще прави всичко, щото ти да не си го купиш. А ако си го купил, да не ходиш с него в центъра - Именно затова в много градове паркирането на улицата е ограничено, например до 2 часа. Тоест ти не можеш да отидеш в центъра за цял ден и да паркираш там дори срещу заплащане. - Именно затова в много градове властите забраняват на строителите да правят голям брой паркоместа, дори в подземни гаражи. - Цялото паркиране на градска територия трябва да бъде платено. Безплатно паркиране само на частна земя, ако собственикът така е решил (напр. търговски център). - Разбирам, не ви се вярва, затова ще повторя. Към автомобила не се полага парче земя за паркиране!