И на 56 години не е късно отново да влезеш в класната стая. Това доказва Владимир Владимиров, който е един от тазгодишните „възрастни“ ученици на бургаския Строителен техникум. Мъжът е собственик на строителна фирма. И идва да учи тук чак от Перник. Защото се оказва, че обучението е уникално за страната, тъй като се предлага само в Бургас.
„Завърших през 1979 г. Сега дори бетоните са различни, за компютърните технологии да не говорим“, обяснява Владимир. Той смята, че човек постоянно трябва да се обучава, иначе изпада от пазара на труда и конкуренцията го изяжда. „Отдавна исках да повиша квалификацията си, търсих в цялата страна, но се оказа, че само бургаският Строителен техникум предлага обучението, което е най-удачно “, разказва той. „Първо бях притеснен заради годините, но всички учители са много внимателни и се отнасят прекрасно“, добавя мъжът.
Владимир има собствена строителна фирма от 1992 г. Близо 40 години работи в строителството, изпълнява важни инфраструктурни обекти, предимно в столицата. Признава, че гледа работниците си в ръцете и иска да не отстъпва на младите. Затова сега учи и AutoCAD (компютърна програма за чертане), нещо, за което през 1979 г. дори не можеше да си помисли.
ПГСАГ „Кольо Фичето“ работи по рамкова програма на Министерството на образованието, за придобиване на Трета професионално-квалификационна степен. Курсът трае година и е на принципа на индивидуалното обучение, или на малки групи. За да го започнеш, трябва само диплома за средно образование и 6 месеца стаж в сферата на строителството.
Учениците идват на консултации, когато им е удобно, а след това държат изпити. Учат 25 предмета, включително и чужд език. Имат и практически занятия. После държат изпити, а след една година придобиват свидетелство за професионална квалификация за строителен техник. Същото получават и абитуриентите, завършващи Строителния, но след 5 години учене.
Има и курс за Втора професионално-квалификационна степен – за работник. Напр. зидар, мазач. Тя се придобива след основно образование. Повечето гимназии в страната предлагат двугодишен задочен курс, но той не устройва работещите. Затова интересът към програмата на бургаския техникум е много голям.
„Владимир учи много сериозно. Ето, днес е на изпити, след това взима консултации. Възрастните ученици са много мотивирани“, обяснява Дора Захариева, главен учител по професионално образование. Тя е класен ръководител на всички „възрастни“ ученици. Но Владимир не е най-възрастният от тях. Наскоро се дипломирал и строител от Царево, навършил 60-те. Той бил изключително старателен, дошъл дори прясно опериран. Имало и такива, които даже не знаели откъде се включва компютъра, но вече уверено чертаят с AutoCAD.
Повечето от обучаемите са мъже, а средната им възраст е 30-35 години. Много от строителните фирми заплащат обучението на своите работници, които владеят строителни умения, но нямат документ. Гимназията прави и т.нар. „валидиране“ – ако имаш умения, но нямаш диплома, можеш да я придобиеш за част от професията или за цялата професия.