Десетки миньорски семейства от фалиралия рудник „Черно море“ са заплашени да останат на улицата в навечерието на зимата. В момента те живеят в сгради на мината, които сами са преустроили в жилища. За отчайващото положение на близо 50 бургазлии разказва Радио Бургас.
Павел Бабанков обитава 40 кв.м. от бившата пералня в кв. Черно море. Живее там от 5 години. „Нямаше врати, нямаше прозорци. Теглил съм кредити и с помощ от приятели направихме нещо, което да става за живеене“, обяснява Павел.
Той и още две семейства, настанени в пералнята, сами са прекарали ел. инсталация, ВиК и мръсна канализация. В момента сградата им е обявена за продажба. С парите трябва да се погасят част от задълженията на рудника към кредиторите.
Павел обаче не бил предупреден за готвената продажба. „Имаше слухове. Разбрахме преди 10-15 дни случайно, че ще се продава. Никой не ни е казал. Само веднъж директорът на мината Румосир Калоянчев дойде с един човек и му каза: Това е сградата“, обясни и Костадин Остров.
Той има апартамент в т.нар. Бекярско общежитие. Постройката навремето е използвана от Гражданска защита. „Всичко беше боядисано със зелена блажна боя. Ние къртихме, шпакловахме. Ние си поставяхме ел. инсталацията, ВиК, правихме бани“, разказва Костадин.
Само той има фактури за около 4 хил. лева, с които може да докаже, че е правил подобрения в стаите, които обитава. В неговия вход има още 12 семейства. За всички това е единствено жилище и ако бъде продадено, хората остават на улицата.
Бившите миньори и до сега плащат наем за жилищата, в които живеят. Те обаче оспорват продажбата и настояват държавата да се намеси. Според бургаския омбудсман Таньо Атанасов, в документацията за търга има сериозни нарушения.
НАП обявява за продажба сграда, за която се твърди че е пералня, въпреки че от години и то със знанието на мината е преустроена в жилищна. Подобни нарушения има и в обявлението за продажбата на Бекярското общежитие. Според обществения посредник разминаванията във фактическата обстановка са достатъчни, за да се спре търга.
Таньо Атанасов е категоричен, че държавата трябва и може да се намеси като извади въпросните сгради от списъка за продажба, с който ще се погасяват задълженията на мина „Черно море“. До момента съкратените миньори чакат обещаните им обезщетения. Те на са получили и пълния размер на изработените си заплати.