Карнобатското училище „Христо Ботев“ получи сертификат от Комисията за защита от дискриминация за изградена достъпна среда. Много ентусиазъм и съвместните усилия на хората от Карнобат са причината за това отличие, призна директорът на учебното заведение Иван Стоянов.
През 2006 год. там идва първото детенце, което е в инвалидна количка. Момиченцето е в предучилищната група на училището. „Тогава тя влизаше само до първия етаж и то само до място с вход с едно стъпало. Внасяхме и количката, и детето на ръце“, разказва Стоянов.
За нуждите на детето е изградена рампа, която обаче води само до първия етаж. Малко по-късно започва работа и по промяна на архитектурната среда, защото помощното училище в Карнобат е затворено и децата са прехвърлени в две учебни заведения.
„При нас вече работеше проект за такива деца в масовите класове. В училище дойдоха деца от втори и седми клас, които обаче бяха с много тежки увреждания и имаха големи трудности при придвижването“, допълни директорът.
За тях е ремонтирана тоалетна, която е специално пригодена за нуждите на деца с двигателни проблеми. Построено е и допълнително помещение за тези от децата, които имат нужда от помощ и обгрижване, тъй като носят памперси. През 2014 година в СУ „Христо Ботев“ идват две момиченца в инвалидни колички. За тях е разработен проект за изграждането на асансьор.
Община Карнобат осигурява средствата и през 2016 година съоръжението вече работи, а децата имат достъп до всеки един от етажите в училищната сграда. През 2018 година двете момичета завършват образованието си.
В момента в карнобатското школо няма нито едно дете, което е с двигателни затруднения. Въпреки това намеренията на ръководството са да осигурят максимално удобна и достъпна среда до всяко едно местенце в училище.
„Имаме затруднение при достъпа до физкултурния салон, до училищния стол и някои от игрищата. Амбицията ни е да променим това“, допълни директорът. Сградата на училището е 40 годишна и реално е променяна на парче.
„Постигнахме обаче цялостен ефект, който да е максимално удобен на децата“, смята Стоянов. Признава, че в началото педагозите са работили сами, а проектът за достъпна среда реално започнал с изсипването на кофа пясък, за да се направи удобен наклон към входа на училището.
„От там след това кандидатствахме по различни проекти, имахме и национално финансиране. Община Карнобат ни помага много, имаме нейната подкрепа. Реално обаче имаме този резултат с помощта и усилията на всички хора в Карнобат“, допълни още директорът.