Традицията повелява днес на масата, освен шарени яйца и агнешко, да има и козунак. Неговото приготвяне обаче е предизвикателство, което не е по силите на всеки. „Когато се приготвя с истински продукти, козуначеното тесто е едно от най-капризните“, разказва Дияна Далева от пекарна „Приятели“.

Тук, както и в повечето малки пекарни на Бургас козунаците за Великден се правят и с яйца, и с мляко. „При нас няма консерванти и сухи смеси. За това и нашите козунаци не струват по 89 ст., но пък и не са от два реда Е-та“, обяснява Дияна.

В „Приятели“ козунаците се правят на място, за това и дните преди Великден са най-натоварени. „Започваме от сряда вечерта, защото за много хора четвъртък е последният работен ден и заминават извън града. Козунаци се купуват до събота следобед“, обяснява Дияна.

Работата започва още от вечерта и е доста натоварена. „Тестото за козунак изисква специфични грижи. Ако превтаса, ще се накъсат фитилите и няма да изглежда красиво. Трябва да го уцелиш в точния момент. Не можеш да направиш козунака, а да го сложиш да се пече след няколко часа или утре“, обяснява Дияна. Самият процес не е никак кратък. Тестото трябва да мине няколко втасвания преди да се озове във фурната. Преди това обаче трябва да се намаже с яйце и захар.

„Обаче мажеш и пипаш внимателно, защото ако натиснеш повече и тестото пада на дъното на тавата. Иска да му се помолиш и да го поглезиш“, разказва Дияна и сравнява козуначеното тесто с капризна жена. „Ако не внимаваш, и ти няма да получиш нищо от него“.

За да разпознаете истинския козунак не е необходимо да имате дълбоки кулинарни познания. Просто трябва да знаете, че козунакът е на конци и не може да се реже с нож. „Особено ако е топъл, истинският козунак няма как да се отреже. Ще стане на тесто. Когато изстине можете да го нарежете с къдрав нож за хляб. Иначе се знае – козунакът се чупи на фитили“, обяснява още Дияна Далева.

Добре е да знаете също така, че истинските козунаци не са много сладки. „Няма как да сложите много захар в тестото, защото ще натежи и няма да бухне. За това козунакът отгоре се посипва със захар“, обяснява още Дияна.

Така че, ако козунакът, който сте сложили на масата, на вид е по-скоро като хляб, а не на конци, в най-добрия случай е направен от тесто за кифли.

Ако е прекалено сладък, значи освен захар вътре има и изкуствени подсладители. А ако цветът му е прекалено жълт, то най-вероятно е направен с яйчен меланж, а не с истински яйца. Цената също е показател.