Стоя Янчева е жената, чиято изложба успя да впечатли кмет, премиер и Вселенски патриарх. Това се случва, докато тя работи в Община Бургас към дирекция „Строителство“, където отговаря за архивните документи. Името, което Янчева дава на фотоизложбата е: „Бургас - минало, настояще и бъдеще“.

„Събитието се проведе  във Флората, кметът Димитър Николов не знаеше нищо за нея, не виждаше никъде името ми. В последната шатра забеляза, че общината се представя с изложба. Стана ми неудобно и излязох навън, но колегите ми казаха да вляза отново вътре, защото все пак Николов ще пита тази фотоизложба чие дело е. Тогава той ме потупа по рамото и ми каза: „Тази изложба оттук отива директно в общината“, спомня си тя.

Именно с тази фотоизложба е свързан и един от най-щастливите й моменти, докато работи към общинската администрация.

„На 18 май през 2010 година, когато в стаята стояхме с един мой колега по бургаското радио заявиха: „В момента в общината влиза министър председателят Бойко Борисов и Вселенския патриарх Вартоломей, за да честитят на бургаския градоначалник рождения ден. Но сега се спират пред изложбата, която е на площадката, за да разгледат картините“. Бях много щастлива“, разказа пред Gramofona.com Стоя Янчева.

След като се пенсионира тя решава, че не иска да бездейства.

„Търсех си пак едно място, където да бъда себе си, да не седя в къщи. Срещнах мои приятелки, които ми казаха: „Защо не дойдеш при нас в пенсионерския клуб на Пристанището“? Отначало си помислих: „Боже, изведнъж от училището в кметството, от кметството в общината и след това в пенсионерския клуб.

Много бързо дейната Стоя става председател на клуба. Захващайки се с новата си длъжност тя си поставя за цел пенсионерите да бъдат активни в социалния живот на Бургас, да не се чувстват като хора, които вече са излезли от строя на живота.

„Аз казвам, че в света има хора, които на нашата възраст командват държави, а защо ние, ако имаме тази енергия, да не си изградим авторитет и да имаме лице сред бургаската общественост“, споделя Янчева.

Преди лягане винаги размишлява какво ново може да направи.

„С каквато дата ме свърза историята и живота – аз я отбелязвам в този клуб. Всяка сряда в 11:00 часа по традиция правим отчет на изминалата седмица и заедно маркираме кои ще бъдат мероприятията за следващата. Всеки месец си правим календарен план, който е отворен и всеки може да даде своите идеи“.

Вдъхновени от това, което са постигнали през първата година, решават да сформират група за автентичен фолклор.

„Нарекохме я „Тракийска памет“, ушихме си с помощта на пристанищна администрация много хубави носии. От новата година започнахме усилено да репетираме и въпреки, че сме само на 5 месеца, взехме специалната награда в с. Сладун, Свиленградско. Завоювахме и втората награда в Поморие, класирахме се на трето място в националния конкурс „Калинка Згурова“.

Най-сериозният успех досега, който постигат, е на фолклорния фестивал „Димитър Гайдаров“ в Казанлък. Там те печелят общо 5 златни медала, групата е наградена със специалния приз, а Стоя Янчева е отличена с грамота за личен принос в съхранение и разпространение на българския фолклор и традиции.

Янчева допълва, че искат да предадат на младите онези традиции, които все още са останали в паметта на членовете от фолклорната група.

„Затова дадохме това име, а не просто да се кръстим ей така. Децата са като попивателни гъби, което видят от нас – те ще го запазят. Когато не го виждат – те няма и да вярват“.

 

Снимка: Личен архив