„Ама помежду си не градете толкоз дувари, дето да ви делят, ами повече мостове да ви събират…Правете, струвайте, оставете по нещо. Първом за това мислете…Стройте за векове, не само за пари, но и за слава и чест на майстора“
Уста Кольо Фичето
Изключително неприятен скандал с грозен привкус застрашава реставрацията на паното-емблема на Професионалната гимназия по строителство, геодезия и архитектура „Кольо Фичето“ в Бургас. Паното е изработено преди повече от половин век от Енчо Рачев. С годините обаче то е започнало да се руши и дори станало опасно. Ученици, родители, учители и бивши възпитаници от Строителния техникум започнаха безпрецедентна кампания и успяха да съберат 12 хил лева, с които паното да се възстанови. Ръководството на училището подписа договор със Съюза на художниците в Бургас за реставрацията му. Работата по него обаче в момента е замразена. Скелето стои до фасадата на учебното заведение, но никой не работи по него. Причината е, че семейството на автора се е обърнало към адвокат и има както финансови претенции, така и претенции за технологията на реставрацията.
Директорът на гимназията инж. Даниела Симеонова и председателят на Съюза на художниците в Бургас Митко Иванов днес разказаха за скандала. Те са категорични, че още от самото зараждане на идеята за реставрация на паното са поддържали връзка с Енчо Рачев. Авторът е бил наясно с всички идеи, които инициативният комитет е имал, категорични са както инж. Симеонова, така и Митко Иванов. Енчо Рачев и съпругата му дори присъстваха на церемонията, на която средствата бяха предадени.
След това обаче започнали разногласията. Митко Иванов заяви, че е получил писмо в електронната си поща, в което Енчо Рачев е предявил финансова претенция от 8 хил лева. В нея влизали хонорарът му като консултант, а също така и стойността на оригиналните материали. „Мазилката по технологията сграфито се прави с вар и пясък. Говорим за 40 годишна вар, която беше оценена на 3 хил лева“, коментира Иванов. Според него подобна сума ще взриви целия проект, защото това са 2/3 от събраните пари. 3 хил и дори 4 хил лева цената, която би била поносима, смята художникът. Адвокатът на семейство Павлина Вълканова обаче е категорична, че сумата, която клиентите й са коментирали е 3, а не 8 хил лева.
„Не знам по имейли какво е било. Това, на което аз съм присъствала и е позиция на моите клиенти е 3 хил лева, в които влизат консултирането, материалите, които може да даде авторът, а те са оригинални. И ако остане нещо, то ще е за автора като възнаграждение. Анексът, който предложихме като проект има дори клауза, че при необходимост авторът ще намали сумата. Не разбираме защо не се стиковат интересите“, коментира Вълканова.
Последната среща между двете страни е била на 3 май. Имало е уговорка те отново да се видят след празниците. На 4 май обаче в дирекцията на училището е изпратено искане за спиране на реставрацията.
Преди дни обаче синът на Енчо Рачев – Димитър Рачев е получил тежък инсулт. Синът представлява интересите на баща си и за сега няма яснота кога преговорите ще продължат. Адвокат Вълканова е категорична, че основната претенция на 81-годишният Енчо Рачев е за технологията, по която ще се извършва реставрацията. Авторът иска да се спази техниката сграфито и настоява за гаранции, тъй като смята, че има разминаване между използваните технология и материали.
Самата тя е била наета от сем. Рачеви след като е събрана сумата по дарението. Мнението на юристът е, че основната грешка на ръководството на училището е, че не са се обърнали към автора Енчо Рачев, както изисква законът за авторското право. Минка Кюркчиева, която е бивш възпитаник на училището, а в момента и преподавател там е един от основните инициатори на проекта за реставрацията. Тя не скри обидата си и призна, че вече съжалява, че се е захванала с проекта. „Аз лично съм звъняла на Енчо Рачев. Всичко беше съгласувано с него. До момента, в който се събраха парите. Може и да не е очаквал, че ще се справим. Съжалявам, че се хванахме“, обясни Кюркчиева.
Въпреки скандалът, ръководството на Строителния техникум държи да се възстанови оригиналното пано. За тях идеята то да бъде премахнато не стои на дневен ред, защото паното е емблема и символ на учебното заведение. Какво ще се случи с проекта и събраните с усилие 12 хил лева, тепърва ще става ясно. Факт е обаче, че училището е притиснато във времето. В края на май трябва да започне работата по ремонта на сградата, а средствата са осигурени от европроект и забавяне е недопустимо. Ако до тогава паното не бъде реставрирано има реална опасност, то да бъде унищожено.
Паното на фасадата е архитектурен елемент. След казуса с паметника пред НДК „1300 години България“ в Закона за авторското право са въведени промени. Сега член 15, ал. 2 от него гласи:
Авторът няма право да се противопостави на желанието на собственика на произведението на архитектурата да го разруши, преустрои, надстрои или пристрои, ако това се извършва в съответствие с действащите разпоредби. За уточняване на начина на извършване на промените собственикът на произведението на архитектурата може да подаде искане до съответната организация за колективно управление на права, която е длъжна да извърши консултацията.
Предлагам да се премахне изработеното от Е.Рачев пано от фасадата на училището и със събраните пари да се направи ново от безкористен доброжелател.