„Полицай, който търси съдействие при спец акция“ остава най-често използваната схема за телефонна измама в Бургас. Възрастните хора продължават да „оказват съдействие“ на МВР и да изхвърлят огромни суми пари.
„Интересен феномен е, че ако почукаме на вратата, униформени сме и поискаме съдействие, ни се отказва. По телефона обаче всички помагат на полицията“, коментира инспектор Живко Енев от Второ районно управление. Днес бургаски полицаи се срещнаха с пенсионери от к/с „Изгрев“, за да им разяснят очи в очи най-честите измами, на които могат възрастните хора да станат жертва.
Униформените на няколко пъти повториха, че нито полицията, нито някоя друга институция звънят по телефените, за да искат пари и ценности от гражданите. Оказва се, че доста от членовете на пенсионерския клуб са имали досег с ало измамници.
„Все капитани и майори от Първо районно ни звънят“, признаха баби от квартала. Не са рядко и случаите, в които разплакан „син“ или „дъщеря“ звъни след катастрофа. Точно такъв е бил и случаят с баба Керанка.
Жената получила обаждане, а отсреща чула разплакан женски глас. По инерция първият въпрос на бургазлийката бил „Венче, ти ли си?“. Това било достатъчно на измамничката от другата страна на телефона, за да скалъпи история за тежко ранена дъщеря. За късмет на баба Кернака в съседната стая бил внукът й, който се усетил и прекъснал разговора.
„Измамниците са добри слушатели. Те се възползват от факта, че възрастните хора са самотни и имат нужда от внимание. Слушат ги, извличат информация, която после използват така, че човекът отсреща се доверява“, обясни говорителят на Областната дирекция на МВР Цветелина Рандева.
Сега по празниците популярност набират друг тип измами, предупреди тя. Появяват се „социални работници“, които носят на ръка коледни добавки към пенсията. При последния подобен случай мъж от Балчик е успял да измами 15 души за два дни. Той давал фалшива банкнота от 100 лв и искал ресто от 50.
Климатик на промоция, за който обаче се плаща капаро на ръка е друга схема за измама, предупреди Цветелина Рандева. Нейният съвет към пенсионерите е: „Не се доверявайте, ако непознат реши да ви помогне с покупките, изневиделица се появи забравеният син на ваша приятелка или далечен роднина. Не канете такива хора в домовете си.“
По селата пък схемите за измами са от друг тип и при тях по-скоро става въпрос за извиване на ръце. В царевски и карнобатски села са се появявали бригади, които обещават, че ще ремонтират покрива преди зимата или ще сменят улуците. Работниците се договарят с възрастния човек за една цена. В момента, в който обаче покривът е оголен или всички улуци са свалени, цената рязко скача.
Пенсионерът е оставен пред свършен факт и е принуден да плати новата сума. За този тип изнудване разказа депутатът Диана Саватева. Срещата в к/с „Изгрев“ днес е четвъртата в региона, при която полицаи и депутат от ГЕРБ предупреждават за различните измами.
Първите две разяснителни кампании се проведоха в Поморие по идея на депутата Ася Пеева. Диана Саватева пък вече се е срещала с пенсионерите от Царево.
„Всеки път казвам на хората, че ако получат подобно обаждане е най-добре да се сетят за нашия разговор. Да разберат, че в повечето случаи става въпрос за измама и най-доброто, което могат да направят е просто да затворят телефона“, коментира Саватева.