Учебник по история, който ще купя на всяко едно от децата си. Така адвокат Иво Баев представи книгата на Иван Костов „Свидетелства на прехода“, която получи своята премиера в Бургас. Залата на Морското казино се оказа тясна за всички, които дойдоха, за да се срещнат с най-разпознаваемия и може би най-противоречив и коментиран политик в най-новата история на България. Да чуят Иван Костов дойдоха евродепутатът Светослав Малинов, областният управител Вълчо Чолаков, Йордан Георгиев от БСП, общинският съветник от ГЕРБ Веселин Пренеров. В книгата са събрани спомените на Иван Костов за периода от 1989 до 1999 година. Това обаче не е биография, или поне не съвсем. Не е и учебник по икономика. В 450 страници са събрани най-значимите събития от първите години на прехода. „Преходът е постижение – бавно, мъчително и със съпротива. Процес, който не се е случил стихийно, а е бил замислен и управляван“, коментира Светослав Малинов.

За Иван Костов пък самата книга има три основни цели. Първата е, че българите имат огромна енергия и огромни възможности. „Склонни сме да се самобичуваме, а не бива. Този период е доказателство, как сме се движили напред и какво сме постигнали“, коментира Костов.

Втората цел на книгата е да предизвика дебат, защото според бившия премиер е особено важно направеното до момента да се съхрани, а всичко недовършено или сгрешено да се промени. И може би най-важната цел на самата книга е да направи хората съпричастни към прехода. „Трябва да знаем какво сме преживели и че не е можело да бъде по друг начин“, обобщи Иван Костов.

За себе си казва, че е продукт на своето време. Не крие, че е бил лидер, но го прави с важното уточнение, че лидерът се излъчва от хората. „Те му дават силата и волята. Хората правят политиците“, обясни Иван Костов. За него е особено важно никой, преживял първите години на прехода да не забравя какво и защо се е случило.

„Знаете ли, че моята съпруга все още пази купони от 90-та и 97-ма година? Моя позната разказва, как е гледала от терасата си хората, които са се катерели по камионите, когато раздаваха помощи. Нормално е човек да иска да забрави подобни унизителни моменти, но като цяло това трябва да се помни. Всички развити общества помнят своите тежки години и това ги прави по-силни. Трябва да върнем паметта за събитията и процесите, които много старателно бързаме да забравим. Не си даваме сметка какво сме преживели, а преживяхме ужасни неща“, коментира още Иван Костов.

И допълни, че му е най-тъжно когато демократи коментират събития, без да знаят от къде реално сме тръгнали.