Исмаил Исмаил е на 73 години, родом от село Скалак. През годините е упражнявал много професии: общ работник, тракторист, железничар, домакин, отглеждал е и тютюн. В селото е познат най-вече като бивш кмет. Изпълнявал е тази длъжност в периода 1994 – 1999 година.
„Тогава бившият кмет бат Райко, Бог да го прости, постоянно идваше при мен и ми викаше: „Исмаиле, да знаеш, че царската корона е много тежка“, спомня си той.
Има три деца – двама сина и една дъщеря. В момента тя живее в Айтос, а синовете му са в чужбина – единият е в Турция, а другият в Швеция.
Признава, че често ходи до южната ни съседка на гости при единия си син. В Швеция обаче не е ходил никога досега.
„Малко се караме със сина. Казвам му: „ Ти сега не ме карай на стари години да се качвам на самолет. Ще вземе да падне някъде, на мен не ми се умира“, казва на шега Исмаил и допълва:
Искаше да ме вземе при него. Там можех да получавам по-висока пенсия. Но аз му отвърнах: „Синко, аз не искам такава пенсия. На мен пенсията може да ми е малка, но засега ми стига. На мен ми е мило селото“.
Затова, когато се среща с хора от Айтос и Бургас и го питат откъде е, той им отговаря: „От най-хубавото село на община Руен.
Веднъж обаче един човек му рекъл: „Ти още малко ще ми кажеш, че Скалак е по-хубаво от Просеник?“
А Исмаил Исмаил му отвърнал на шега: „Ако не беше толкова хубаво, щяха ли българо-мохамедани от Смолян да се засилят, да минат 3-4 окръга и да дойдат тук? Тогава той ми каза: „Браво, бе, Исмаиле, прав си“.
Сегашният кмет на руенското село Мустафа Бекир признава, че често се допитва до Исмаил Исмаил по някои въпроси.
Исмаил е единственият човек, който е разкрил, че навремето село Скалак е било община.
„Скалак до 33-та година е бил общински център. Към него са били селата – Череша, Завет, Раклиново, Ведрово и Жълти хан. После става изселване и местното население намалява. Така селото преминава към община Тополица, Айтоска околия“.
Разказва ни и за името на руенското село. Причината е, че близост до него има високи наредени камъни. Именно и такова е било старото му име – Съра кая (Наредени камъни).
„Нашето село започна още 57-ма година да се оправя. Ние нямаме улица и къща без канализация“, гордо заявява Исмаил.
Определя себе си като много притеснителен човек.
„Някой ако ми каже нещо – после не мога да спя. Добрините не забравям, но лошотиите не ги хвърлям. Такъв съм си“.
С носталгия си спомня как едно време са обикаляли по вечеринките.
„Хубави години бяха. После докарахме демокрацията, но… И демокрацията е хубава, аз я харесвам, но при нас тя май е криворазбрана. Сега младите не уважат старите хора. Народът стана много озлобен…“
Със съпругата си се запознават, когато е още на 16 години.
„Аз работих като бригадир в горското стопанство. Това продължи 2-3 години. Тя беше 6-ти клас и идваше уж да копае. Но тя не можеше да копае и нали се сещате за какво идваше“, казва с усмивка той.
Признава, че не е имал лек живот.
„Това, което съм преживял, не го желая дори и на най-големия си враг. Още когато бях на 21 години почина баща ми. Останах с майка ми, две сестри и един брат. Накрая останах сам в селото с жена ми. Всички братя и сестри отидоха по чужбина“.
На въпроса каква е формулата за дългия му и успешен брак, Исмаил отговаря така:
„Шест месеца след като се ожених баща ми почина. Мъката ни сплоти. Това може би е формулата за дългия ни брак. Но дори и да не се беше случила тази трагедия – пак щях да си я обичам", казва той.
Ще престанете ли с тези мега прости платени новини ... Докато се опитвате да се разчуе селото ви се излагате .. Опитайте се да направите нещо ново, нещо хубаво, нещо добро, за да се разчуе задръстеното ви село
Ще престанете ли с тези мега прости платени новини ... Докато се опитвате да се разчуе селото ви се излагате .. Опитайте се да направите нещо ново, нещо хубаво, нещо добро, за да се разчуе задръстеното ви село