Интерактивен пясък превръща часовете по география в игра. Досадните топографски и контурни карти вече няма да са предизвикателство за учениците от СОУ „Христо Ботев“ в Айтос. Учебното заведение е първото в страната и едно от малкото в Европа, които ще работят по уникалния проект.
Всичко започва преди няколко месеца, когато учителят по география показва кратко клипче на бургаския екип от Планикс ЕООД. На кадрите се вижда как пясъкът се превръща в планини, около него текат реки, а при правилно оформяне се появява и вулкан. Педагогът и директорът на училището Пенка Кирязова са твърдо решени, техните деца да получат най-добрата база за обучение и искат да приложат идеята в училище. Базовият проект е на изследователи от Калифорнийския университет в Дейвис.
От там изпращат кратки инструкции на бургаските АйТи специалисти, но без да изпадат в подробности около създаването му. На бургазлии се пада нелеката задача да разгадаят проекта и да го адаптират. Това им отнема 3 месеца. Виртуалната пясъчна кутия се захранва от компютър и графичен ускорител. Към него има късофокусен проектор и 3D камера. Кутията е пълна с кинетичен пясък. Чрез виртуалната пясъчна кутия децата сами ще могат да създават триизмерни изображения на даден регион.
Така лесно и под формата на игра учениците ще могат да получат знания за географски, геоложки и хидроложки понятия. Ще се учат да четат топографска карта и докато се забавляват ще разгадават важни природни принципи. Проектът ще бъде представен официално на 22 април в СОУ „Хр. Ботев“. Амбицията на бургаския екип от Планикс е да доразвие проекта и да го превърне в неотменна част от учебните часове в родните училища.