Актьорът Христо Гърбов беше един от първите, които днес се включиха в протеста на жителите на община Царево.
 
"Имам земя в Лозенец. Нива е, от 8 години съм я купил и не мога да направя нищо. Дори един кокошкарник не мога да си построя, а искам и къща да си направя", обясни актьорът.
 
Причината имотът на Гърбов да пустее е спреният Общ устройствен план на Царево. В момента на практика тук не може да се инвестира, защото липсва нормативна база за това.
 
Морската община е абсолютен прецедент в последните 3 години, призна кметът Георги Лапчев. "При другите морски общини ОУП се бави и все още не е приет. За това те има правото и работят по стария си териториален план, докато при нас той беше приет. Това стана през 2014 год. с решение на Върховния съд", коментира Лапчев.
 
Проблемът е, че Законът за устройство на територията е категоричен - щом има приет ОУП, старите планове отпадат. Така в Царево старият териториален план е обезсилен, но бившият регионален министър Десислава Терзиева спря вече одобрения Общ устройствен план.
 
"Ние сме единствените по морето, а може би и в цялата държава", допълни инж. Лапчев. 10 години и 8 правителства продължава сагата за царевци. Липсата на Общ устройствен план обаче поставя пред сериозни предизвикателства местната администрация.

 
"Имаме сериозен проблем с гробищните паркове. В Лозенец гробището е изчерпало капацитета си, но без ОУП ние не можем да отделим парцел за ново. На предела са и гробищните паркове в Царево, Синеморец, Кости, Ахтопол", обясни царевският градоначалник.
 
Местните хора пък не могат да инвестират в абсолютно нищо. "Едно рибарско селище не можем да направим. Имаме море, но нямаме правила как да се грижим за него", обясни една от инициаторките на днешния протест Таня Янчева.
 
Инвеститор в Бродилово е изгубил възможността да построи мандра край селото. "Там има земи, които се оказаха много подходящи за изграждането на мандра, но те са земеделски. Без ОУП не можем да променим статута им. Същата е ситуацията и с пчеларите и животновъдите. В момента хората строят по гората и то е незаконно, защото няма как да променим статута на земята. Те пък губят възможност да се възползват от европейското финансиране", обясни още Георги Лапчев.
 
Около 300 души се включиха в днешния протест. Блокадата продължи час и половина. За това време царевци позволиха да преминат само на 2 линейки и катафалка. Полицията беше създала организация и алтернативен маршрут, но близо 40 автомобила и една цистерна се оказаха блокирани преди моста.