Гръцки иманяри два дни пътували с багер до България, за да оберат могила до карнобатското село Черноград. Двамата действали със съратници от Карнобат, но за късмет не успели да нанесат сериозни поражения. Българите и гърците са хванати от бургаски полицаи по сигнал.

Случаят е от 2011 год., а за него разказа Николай Стоилков от Икономическа полиция към Областната дирекция на МВР. Днес в Бургас се събраха представители на Общината, Областна управа, МВР, Митници и Регионалния музей, за да обсъдят проблемите при опазването на културното наследство в региона.

„За съжаление това не е приоритет на правоохранителните органи, така както са контрабандата и престъпленията срещу личността, по които се работи денонощно”, обясни Николай Стоилков. Бургаският регион обаче е специфичен и тук иманярството е разпространено. Основно с него се занимават роми и хора от селата където безработицата е висока.

„Говорим за слабо образовани хора, които не осъзнават, че извършват престъпление. За тях това, което намерят в гората и планината си е тяхно”, обясни още Стоилков.

Такива хора използват откритото за бърза продажба и често пласират наистина ценни предмети на ниски цени. Под наблюдението на полицията са и колекционерите. Честа практика при тях било да регистрират колекции, за да могат да ги използват като алиби и реално да се занимават с иманярство.

Бургас е един от първите градове в страната, който има собствена експозиция „Спасените съкровища”. В нея се съхраняват ценни икони, златни монети, накити и остриета от древни оръжия. Голяма част от артефактите са били заловени при опит да се изнесат зад граница, обясни началникът на отдел „Рентгенови системи” към Митница Бургас – Яни Толев.

Над 1300 предмета са били иззети от митничарите при образувани общо 15 наказателни преписки. Като проблем от Митницата и МВР отчитат липсата на достатъчно квалифицирани кадри, които могат да направят експертиза на откритите експонати. Бургаски полицаи успели да се представят пред един от известните иманяри в региона като прекупвачи.

Така успели да получат 1200 предмета, но артефактите трябвало да се изпратят в София за експертиза. Иманярът бил осъден, но предметите останали в столицата и така и не били върнати в Бургас. На днешната кръгла маса бяха обсъдени иновативните методи за опазване на културното наследство. Модератор на дискусията беше зам.-областният управител проф. Севдалина Турманова.