Студентка от Карнобат организира благотворително детски рождени дни за семейства, които нямат възможност. 20-годишната Светлозара Савова учи в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Специалност „Начална училищна педагогика и чужд език“. Преди време е работила като аниматор в родния си град.
„Много добре виждах колко струва един рожден ден на родителите и това бе причината да поискам да помогна. Преди да дойда в Бургас, живях една година в Пловдив, където също организирах с мои приятели подобни рождени дни“, казва пред Грамофона нюз Светлозара.
След като добре избистря идеята си, през миналата седмица тя прави пост във фейсбук и споделя добрите си намерения. Два часа след написаното, с нея се свързват десетки бургазлии, които също искат да помогнат – кой с торта за бъдещия рожден, кой с подаръци, кой с украса.
„Разговарях със собственика на Караоке Бар Бургас, който одобри идеята. Именно там ще правим рождените дни на деца над 9 години. По-малките ще са в детския център „Бон бон“ в Меден рудник. Вече минаха няколко дни след обявяването на идеята ми и хора продължават да ми пишат и да искат да помогнат в благотворителната инициатива“, допълва чаровната дама.
Светлозара е много щастлива и развълнувана, защото първият рожден ден ще е на 4 февруари, на 17-годишно момче. То ще има възможност да покани приятели и заедно да отпразнуват личния празник, като затова родителите няма да заплащат нищо.
Савова казва, че не иска нищо в замяна, а да вижда само усмихнати деца и младежи. По думите й родителите, които нямат възможност да направят рожден ден на децата си, могат да са спокойни и да разчитат на пълна анонимност. Студентката признава, че в Пловдив се е случвало хора да се опитат да я мамят, казвайки й, че нямат средства за детско парти.
„Няма как една жена с айфон, злато по нея или скъпа кола да дойде и да ми каже, че няма възможност да направи рождения ден на детето си. На тези хора бих казала, че който лъже, няма да е добре за него!“, категорична е Светлозара.
В Карнобат тя живее с майка си и баба си. Баща й е починал, а младото момиче има издадена първа книга – „ Писма до татко“, в която му разказва как върви благотворителността, която прави.
Освен че е студентка, Зара, както всички я наричат изучава в момента и жестов език. В свободното си време най-много обича да чете книги, а една от любимите й е романът „Тютюн“ на Димитър Димов.
Идеята за благотворителност е добра.Хората кал,върху калта не се строи.Аз също подготвям нещо.