В Малкотърновско го наричаме Яньовден, разказва Милена Дренчева от читалището в Малко Търново. „Никой тук от местните няма да чуете да каже Еньовден, всички го наричат Яньовден“, категорична е Дренчева и посочва разликата в начина на празнуване на деня на билките.

„При нас празникът протича в два дни, защото първият ден се ходи за „мълчаната вода“ и се потапят китките в бакъра. Точно в „мълчаната вода“ е магията. Това означава, че момите, когато ходят на извора и наливат, трябва да мълчат. Това е част от ухажването между момите и момчетата, заигравката между тях.“, разказва за Gramofona.com Милена Дренчева, която участва в обичая край село Стоилово.

„Момчетата гонят момите с идеята да ги разсмеят и да ги накарат да говорят. Ако това стане, те трябва да изсипят водата и да се върнат отначало и така докато донесат „мълчана вода“. Местността Чадъра е избрана по причина, че на 360 градуса има гледка на Странджа. След като изгрее слънцето, хората поглеждат дали е цяла сянката им, тогава ще имат здраве през цялата година.“

Ето и чешмата край село Стоилово, от която се налива „мълчаната вода“.