Той плува повече отколкото ходи по земята. На ден невероятният бургазлия Цанко Цанков прекарва между 4 и 5 часа в басейна. През целия си спортен път многократният ни шампион е преплувал над 46 000 тренировъчни и състезателни километри. Това е много повече от обиколката на Земното кълбо по Екватора.
За личните изпитания и силата на духа екипът ни представя днес един майстор на спорта, с широка усмивка и скромна душа.
По настояване на майка си, Цанко влиза в басейна още на 7 години, за да се научи да плува. До ден днешен не може да забрави първите посещения в несъществуващия вече басейн в комплекс „Славейков“. „Там имаше 25 и 50-метрови басейни. Спомням си първите ми тренировки по плуване, които бяха на 25-метровия басейн.
Водата беше много студена и почти никога не преминаваше 20 градуса, а условията в онези години бяха много трудни. Първоначалните ми чувства не бяха никак добри. Дълги години не обичах плуването и единствено настойчивостта и постоянството на майка ми ме задържаха в този спорт. Тя искаше да се науча да плувам и ме водеше на тренировки насила може би няколко години“, разказва Цанков.
Когато се научил да плува, треньорите му веднага забелязали, че има качества и данни за плувец. Първата му треньорка е Златка Гайдарова, която от години не живее в България, а в Кувейт. Не след дълго тя го насочила към Мария Чалъкова от „Черноморец“ Бургас, която забелязала възможностите на Цанко и тя му дала основата в плуването. „Желанието ми за плуване дойде когато започнаха и първите ми успехи. Още в ранна детска възраст станах национален шампион. В един момент започнах да имам много добри постижения и да печеля само златни медали от държавните първенства и това вече провокира моята амбиция и интерес към спорта.
После бях поканен в националния отбор, където вече бях много амбициран. Преди време не съм благодарил на майка, но сега повече оценявам това, което съм получил и ми е дала тя. Макар да съм тренирал много и различни други спортове - карате, футбол, авиомоделизъм, корабомоделизъм, тенис, сърф, шах, си мисля, че малко или много пътят, по който съм поел, е съдба“, казва състезателят.
Режимът на Цанко се следва много стриктно, признава той. Тренировките в басейн са всеки ден. Понеже изразходва огромно количество енергия, има нужда от хранителни вещества, които да покрият тези енергийни нужди. Затова плувецът консумира качествена и достатъчна като количество храна. „Не се ограничавам от никакви видове храни, не спазвам диети и никога не съм го правил.
Старая се да избягвам вредните храни, газираните и енергийните напитки. Най-важното за един спортист е нощният сън, дневният режим и храненето след тренировка. Много са важни времето на лягане, времето на ставане и количеството сън. Един състезател на дългите плувания трябва да спи поне по 8 часа“, казва още Цанко Цанков.
По думите му никога при плуване не трябва да се стига до момента, в който спортистът да остава без сили. „Винаги успявам много точно да ги разпределя по дистанцията, която преплувам. Много е важно предварително състезателят добре да е преценил и да познава своите възможности. Винаги спортистът трябва да си остави сили за финалния спринт, тъй като има случаи, в които победата се решава именно в последните метри. Важно е още да не се допускат различни грешки. Аз съм ги правил всичките, но в по-ранните ми години. С времето човек придобива огромен опит, който вече имам.
Една от основните грешки е плувецът да тръгне много бързо, да поведе групата от самото начало и още от средата на дистанцията, вече да изразходи енергията си, да му падне скоростта, да влезе в така наречената физиологична криза и да бъде изпреварен от всички. Друга груба грешка е, ако плувецът тръгне много бавно и изпусне групата. Тя се отдалечава много и ако дори само с 50 или 100 метра я изпусне, после трудно може да бъде настигната“, допълва още Цанко Цанков.
Бургазлията е категоричен, че когато плува, не мисли за абсолютно нищо друго, освен да се концентрира върху трасето. „Мисля единствено и само за скоростта, с която се движа, дали поддържам правилната посока, дали не се отклонявам от трасето, дали правя завоите по най-добрия начин, тъй като именно там става най-често изпреварването на състезатели. Мисля си дали поддържам добро време, колко метра остават до финала. Не мога да мисля за други странични неща“, допълва плувецът.
Цанко казва, че всеки път плува с различна екипировка. При преплуването на Бургаския залив е бил с костюм, доставен от Великобритания. Банският, с който ще участва на историческия маратон на Гибралтарския проток през септември, вече е поръчан и ще бъде доставен от Италия.
„Тези костюми са много скъпи и са специално произведени по мерките на плувеца. Отнема доста време да бъдат произведени. В момента екипировката, с която преминах Бургаския залив е изложена в Националния музей на спорта и може да бъде видяна от всички“, добави Цанков.
Той не скрива, че често сънува различни състезания от миналото, както и емоциите от тях. Ясно си спомня и комичната случка от Световното първенство през 2017 г. „Трябваше да плувам 200 метра бътерфлай. 20 минути преди дисциплината да започне, банският ми се скъса. Беше доста притеснително, но по най-бързия начин го смених“, казва многократният шампион. Въпреки натовареността в басейна и състезанията, Цанко няма сериозни травми по тялото си.
Припомня, че плуването развива всички мускули, органи и системи, които има човешкото тяло, Плуването е и най-щадящият спорт за здравето, ставите и сухожилията, допълва спортистът. Съветва тези от децата, които все още се колебаят какво да тренират, да се запишат на плуване ако не за да стават шампиони, то поне да се научат да плуват. Според Цанко за тях е много важно да тренират нещо, за да не свикват с лоши навици или да се откъснат от лоша среда.
През свободното си време бургазлията обича да чете книги, да е с най-близките си хора, да се разхожда из природата и да пътува. През по-голямата част от годината той живее в София, но винаги когато си дойде в Бургас, прави задължителната разходка в Морската градина.
Преди голямото предизвикателство да преплува от Европа до Африка Цанко благодари на целия си екип от треньор, помощник- треньор, спортен лекар, спортен масажист и пиар и на всички, които винаги са били до него и са го подкрепяли.
„Благодаря и на община Бургас, най-сериозната институция, която застава зад мен“, гордо казва Цанко. За него е много важно да превръща мечтите си в цели. „Да изградя план, по който тази цел може да бъде постигната и да работя целенасочено за осъществяването й. В професионален план целта ни сега е успешно да преплувам Гибралтарския проток, а в личен - здраве“.