Цанко Цанков от Бургас е първият българин, който ще преплува протока Гибралтар. Историческият маратон ще се проведе между 1 и 10 септември тази година, а в него ще мерят сили само 24 от най-добрите плувци в света.

Екип на Грамофона нюз се срещна с бургазлията, който преди дни се завърна от Барселона, където победи 167 състезатели също от цял свят и се класира за историческото събитие наесен.

Досега в 127-годишната история на преплувания между двата континента няма регистрирано българско участие, а състезателите, успели да го преминат, са малко над 830 плувци. Цанко и екипът му, които повече от две години се подготвят за събитието, вече са се запознали достатъчно добре с условията, които няма да са никак леки.

„Целенасочено подготовката за преплуването на Гибралтарския проток започна веднага след поставянето на световния и европейски рекорд тук в Бургас, който беше за 12-часово плуване в 50-метров басейн. Преплуването на протока трябваше да се случи още миналата година, но събитието не се състоя заради пандемията от коронавирус.

Условията на Гибралтар са много тежки и много трудни. Не случайно протокът е включен в групата на седемте най-трудни плувания в открити води в света. Организацията и обезпечаването на такъв тип маратон са едни от най-сложните в света, тъй като трябва да се получат разрешения от три държави“, обяснява Цанко.

Стартът на маратона започва от испанския град Тарифа, а финалът са бреговете на Мароко.

„Цялото плуване се извършва в британски териториални води, тъй като целият морски път се контролира от Великобритания. Разстоянието между Европа и Африка по права линия е 17, 6 километра, като тази линия е почти невъзможно да бъде спазвана. Минималното разстояние, което трябва да преплува състезателят, е около 20 километра, като то много лесно може да се увеличи до 30, 35-40 километра“, обясни Цанко.

Освен това Гибралтарският проток е изцяло под влиянието на Атлантическия океан и там се наблюдават най-големите температурни инверсии в света. „Температурата на Атлантическия океан е около 14 градуса през цялата година, докато тази на Средиземно море достига през лятото до около 24-25. Какво реално се получава с температурната разлика от около 10 градуса?

 Когато водни маси с различна температура и плътност се срещнат, те не се смесват и първоначално образуват помежду си завихряния. Става така, че състезателят докато плува в рамките на 30-40 метра, изведнъж температурата на водата може да падне със 7, 8 или 10 градуса, което е много голям шок за тялото. Само един градус в температурата се усеща изключително силно от човека, а камо ли 2,3 или цели 10. Когато един състезател не е професионално подготвен, може да получи сърдечен проблем и много сериозни затруднения“, казва бургаският плувец.

Цанко е изключително уверен в себе си и не се страхува за предстоящия тежък маратон. По време на тренировките той комбинира студени душове с по-топли, за да може организмът му да свикне с температурните разлики.

„Имам доста натрупан опит от плуване в открити води като ориентация, стратегия и тактика, които да използвам. Не бях плувал на по-студено място от последното състезание в Испания. 5-километровата дистанция беше в откритите води на Средиземно море. Температурата беше между 13 и 14 градуса и имаше доста силно вълнение. Водата е толкова студена, че направо ти спира дъха.

Дори с костюма, пак е много дискомфортно, защото тя влиза отвсякъде. Много е неприятно, но това е част от състезанието. А когато в едно състезание има много силна конкуренция, плувецът трябва много добре да прецени своята стратегия. Аз използвах тази – да плувам с основната група около 1000 метра и след това да се опитам да се откъсна.

Това доведе до добър резултат - финиширах първи с около 4-минутна преднина пред втория. Това за плуването е много голяма преднина, иначе дистанцията от 5000 метра не е толкова дълга, въпреки че се плува с много голяма скорост. Тя се изминава за време от около 1 час от добрите плувци. Аз я преплувах за 56 минути и 28 секунди“, гордо заявява бургазлията.

Как е започнал пътят на Цанко Цанков, какъв е неговият режим и на кого благодари той, очаквайте в специален материал за плувеца на Великден.