2021 година преминава под знака на чествания по повод 125 години от учредяването на Тракийско Дружество „Странджа”. На мястото на съдбовното събитие за тракийци, "Минков хан", днес е поставена паметна плоча.
На 18 февруари 2021 година , в навечерието на датата на Учредителния Конгрес на Тракийската Организация в България, членове от Тракийско Дружество „Странджа” ще положат цветя в 16 часа пред паметната плоча находяща се на улица „Фердинандова” № 63,на ъгъла й с улица „Ивайло”.
В края на ХІХ и началото на ХХ век Бургас е преизпълнен със събития и личности, свързани с Илинденско-преображенското въстание. Още тогава в Бургас има заселени много българи, избягали от останалите в пределите на Османската империя, Македония и Одринска Тракия. Струпването на бежанци от тези области през последните две десетилетия на ХІХ век твърде скоро се превръща в кадрови потенциал за създаване на целенасочени организации, които да защитават техните общи интереси и да направлява земляческа им дейност. Тези предпоставки тласкат първите бургаски бежанци да се обединят.
Източно-тракийците не закъсняват и на създават дружество „Странджа”. Градът е избран за провеждане на Учредителния конгрес на тракийските дружества в България. На конгреса присъстват 36 делегати от различни краища на България и поробените все още нейни предели. Заседанията продължават три дни в гостилницата на прочутия Минков хан, който всъщност е собственост на Георги Чорбаджиев, бащата на писателя Петко Чорбаджиев-Росен.
Той е разположен на улица „Фердинандова” № 63 , на ъгъла й с улица „Ивайло”. Ханът на чорбаджи Георги всъщност е нает от Тодор Костов Минков, брат на Георги Минков, по поръчение на тракийската организация „Странджа”.