12 са доверените сервизи в Бургас, с които фалиралата застрахователна компания „Олимпик“ е работила. Част от тях са успели да прекратят отношенията си с фирмата навреме. Някои щастливци дори нямат неразплатени сметки. Други обаче „горят“ с огромни суми, установи репортерска проверка на Gramofona.com.
Един от собствениците на доверен сервиз призна, че има да получава 38 000 лева. Вече се е обърнал към адвокат, но и юристите не били оптимисти, че ще си получи парите. „От „Олимпик“ спряха да ни плащат още през февруари. Оправдаваха се със срив в системата, заради който се получава забавянето. Ние работим с тях от самото им стъпване в България и за това им се доверихме“, обясни бизнесменът.
Имало е месеци, в които от застрахователната компания му пращали по 15-20 автомобила за ремонт. Друг негов колега има да получава около 20 хил лева. Той също не вярва, че ще си получи парите, макар че също се е обърнал към адвокат за съдействие. При него плащанията спрели през април.
„Обадих се когато започнаха първите проблеми. Помолиха да проявим разбиране, казаха че ще се издължат. И ние продължихме да обслужваме автомобилите им“, обясниха от сервиза. Сега обаче монтьорите нямат връзка с „Олимпик“, а в същото време имат да плащат на доставчици на части, които косвено също се оказват опарени от застрахователната компания.
И докато някои от сервизите в Бургас изчисляват загубите си от фалита на компанията в десетки хиляди, то други са успели да се отърват на време. „Просто спрях да им приемам колите. Слуховете тръгват бързо, разбрахме че има проблем и отказахме да им обслужваме автомобилите“, обясниха едни от малкото щастливци, които нямат пари за получаване.
Собственикът на един от сервизите дори е успял да оформи цесия за вземането си и най-вероятно след време ще получи парите си. Той обаче освен, че ремонтира автомобили е и застрахователен брокер. „Още през май и юни започнаха при мен проблемите. Оправдаваха се с проверки на регулаторния орган в Кипър, казаха че след ревизията ще се издължат. Най-лошото е, че продължиха с полиците за застраховки на автомобили. Последната е от преди две седмици, а тогава вече е било ясно, че компанията е във фалит и това реално е измама спрямо шофьорите. На нас нищо не ни казаха, сега и ние се червим пред наши редовни клиенти“, призна бизнесменът.
Реално сумата, с която доверените сервизи са изгорели е много по-голяма от чистата сума, която трябва да получат за свършената работа. Този тип автосервизи са регистрирани по ДДС. Това означава, че дори и да не са си получили парите, щом са издали фактура (а те са длъжни да го направят), трябва да платят на държавата 20% от сумата по нея. Отделно плащат и 10% корпоративен данък.
Снимка: Интернет