След повече от месец протести на хора с увреждания и родители на такива деца, недоволните в Бургас нямат намерение да се откажат от своята кауза. Това заявиха пред Gramofona.com Грета Аспарухова, която е човек с увреждане и Гергана Маврова, родител на дете с увреждане.
„Продължаваме с нашите протести, нямаме избор. Животът ни е поставен на карта, а и не само нашият. Ние не се борим само за нас, хората с увреждания, а за цялото общество, за да има някаква промяна”, категорични са те.
Въпреки това обаче двете жени не са оптимистично настроени, че проблемът им ще бъде решен.
„Начинът по който се отнася държавата към хората си изобщо, ние смятаме, че се опитват да ни прогонят от България. Добре, прогонват нас, гонят и икономическата сила, но тогава кой ще остане тук”, питат реторично Аспарухова и Маврова.
Това, което ги крепи до момента, е обществената подкрепа, която получават.
Грета и Гергана заявиха, че не са доволни от срещата си с Бойко Борисов, която се проведе през юни.
„На срещата с Бойко Борисов нищо не се случи. Според нас той излезе, колкото да се покаже пред медиите, че ни обръща внимание. Поиска от нас да му дадем насоки къде точно потъват парите, ние го направихме чрез писмо – но дотам. Все още няма никакъв отговор. Той досега на нито едно писмо не ни е отговорил. Ние на всеки протест му изпращаме такова, с предложение да го поканим на наш протест, да дойде и да поговорим. Не само, че не идва, но дори няма отговор, в който той да даде отказ”.
Според тях това е целенасочено игнориране, което ще продължи и допълват, че за съжаление вътре в държавата няма държава.
По отношение на контрапротестите, които се състоят от няколко дни пред Народно събрание, Грета е на мнение, че те са организирани от управляващите.
„Това са едни хора, които получават едни пари. Събират се една масовка хора, отиват в едни автобуси и в тях им се разяснява евентуално за какво протестират. А след това ги водят на разходки, на шопинг”, допълва Аспарухова.
Грета е и категорична, че исканията на техният протест са справедливи и затова тя го подкрепя.
„Другият протест нямат никакви искания – те искат нещата да продължат по този начин, който е в момента и хората с увреждания да бъдат изолиране. Освен, че са изолирани, тези хора са и една икономическа сила, която не се използва”, казва още тя.
Това, за което се борят двете жени и техните съмишленици, е да бъде влагано в хората с увреждания, за да може те после да те да възвръщат на държавата.
„Ние не искаме да сме паразити ли в тежест на държавата, а да й помогнем”, споделя Гергана Маврова.
„Постоянно се говори, че няма специалисти, но аз познавам поне 15 човека с увреждания, които са с висше образование, специалисти, но не им се дава шанс, информира Грета.
Относно изказването на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, че исканията на протестиращите на моменти граничат с анархизъм, Гергана и Грета са на мнение, че да живееш нормално в България вече се тълкува като анархизъм.
Освен обаче неговия коментар, Гергана иска да чуе и позицията на министрите на здравеопазването, на регионалната политика, на образованието, както и на финансите.
„Досега министрите в тези ресори не са изказали никакво мнение, а проблемът ни е свързан и с техните сектори”, разочарована е Гергана.
Това, че законопроектът за хората с увреждания ще бъде внесен през септември, според тях не е късно и не е проблем.
„Стига той да се приеме с поправките, които биха свършили работа. Но ако се приеме старият закон, преписан с ново име – ние нямаме никаква полза. Реално ние продължаваме да тъпчем на едно място, даже отиваме назад”, категорични са и двете.