Държава без правосъдие. Що за държава е това?

Бургаски адвокати се обявиха против решението на Висшия съдебен съвет за нова съдебна ваканция. „Ако се въведе отново затваряне на съдилищата, то ще е за втори път тази календарна година. Съдебната система едва сега започна да се оправя след първото затваряне. Пренасочваха се дела, застъпваха се дела в различните съдилища, а това не само обременява нас, но и пречи на клиентите ни“, категоричен е адвокат Момчил Момчилов.

Според него втора съдебна ваканция ще постави адвокатите в неравностойно положение спрямо останалите работещи. „От гледна точка на Закона за счетоводството и данъчните закони, ние сме третирани като предприятия. В същото време ни се отнема възможността да работим. През извънредното положение ние не бяхме освободени от задължението да внасяме осигуровки и авансов данък на всяко тримесечие“, допълни Момчилов и коментира, че адвокатите просто искат да работят, за да могат сами да печелят парите си.

„Ние не протестираме за пари. Ние не искаме от никого пари. Искаме сами да си ги изкарваме“, заяви юристът и допълни, че държавата е изхарчила десетки милиони за електронно правосъдие, а в момента отново се говори за затваряне на съдилищата. „Знаете, как тук в Бургаско като завали сняг, вместо да се организира снегопочистване, директно се затваря отсечката на магистралата до Карнобат. В момента същото се случва със съдебната система.“ Според адвокат Калоян Кръстевич пък след извънредното положение работата на юристите се е усложнила.

„След всичките милиони за електронно правосъдие, сега ние трябва да ходим постоянно лично до съда, за да се запознаем с дадено решение, вместо то да бъде качено в срок в сайта на съответния съд.“

15 000 адвокати и техните семейства ще бъдат оставени на автопилот, ако има втора съдебна ваканция, коментираха протестиращите бургаски адвокати. Според тях и при най-строгите мерки в Европа и при различните форми на локдаун, нито една държава на стария континент не си е затворила съдилищата. „Държава без правосъдие. Що за държава е това?“, отбелязват юристите.

Според тях държавата е имала достатъчно време, за да промени процесуалните закони и да осигури провеждането на дистанционни протести и да улесни работата на всички в съдебната система като осигури подходящата електронна среда за това.