Осмокласникът от Природоматематическата гимназия Божидар Вангелов попълни колекцията си с три нови медала. Той се завърна със статуетките от София, където преди две седмици се проведе Националния шампионат по лека атлетика за момчета и момичета до 16 г. В него участваха около 1200 атлети, бяха постигнати силни резултати.

Най-добре представил се състезател при момчетата бе бургазлията Божидар Вангелов. Осмокласникът спечели три медала – един златен и два сребърни. Десет дни по-рано на Националния шампионат в по-високата възрастова група, Вангелов покри норматив за участие в Балканиадата, като на 100 м. гладко бягане закова хронометъра на 11,25 сек. Резултатът на Божидар на 200 м. е 22,70 сек. За сравнение, шампионът през 2015 г. на същия форум е постигнал време 23,44 сек.

Божидар Вангелов е състезател на СКЛА „Вая 94” Бургас. Той е един от четиримата лекоатлети, които станаха шампиони на България в щафетата 4х100 метра.

Успехите на талантливия бургазлия не са изненада. През февруари тази година при първото си участие в Национален шампионат в зала, в Добрич, Божидар спечели отново три медала, златен и два бронзови в същите дисциплини. През март бе първи в старта на 80 м. на Международен турнир в Александруполис, Гърция. През април отново е победител на 100 м. на турнира „Ден на спринта” във Варна, като се състезава с по-големи на възраст състезатели.

Божидар Вангелов тренира лека атлетика от месец октомври 2015 г. Благодарен е на своя учител по ФВС Светла Петканова, защото тя открива таланта му и насочва младия състезател към СКЛА „Вая 94”. Главен треньор на клуба е Георги Бахчеванов – най-добрият треньор, според Вангелов. Под негово ръководство Божидар тренира ежедневно при всякакви метеорологични условия.

Божидар Вангелов е отличник в Природоматематическа гимназия Бургас. Организира времето си така, за да бъде сред първите в училище и на пистата. Денят му стартира още от 7 сутринта, а младият бургазлия признава, че няма никакво време за губене пред компютъра.