Бургас пострада от най-голямото обгазяване със сероводород в последните 17 години. В нощта срещу 31 март на два пъти бяха регистрирани концентрации, надвишаващи 36 пъти допустимите норми на отровния газ.
Още в края на деня РИОСВ обяви, че замърсител е Лукойл Нефтохим и ще последват санкции. Ден по-късно стана ясно, че рафинерията ще отнесе глоба от 250 хил. лева. За мнозина обаче тази санкция е смешна ако се сравни с мащабите на компания от ранга на Лукойл.
"Глобите не решават проблемите с богатите нарушители", отчетоха бургазлии и искат освен санкции, рафинерията да бъде принудена да обезопаси производството си. Същите критики се отправят и към другия голям замърсител в Бургас - Кроношпан.
Достатъчен коректив ли са солените глоби, или едното бъркане в джоба не променя нещата - гласувайте в новата ни анкета.
Нито реакциите на институциите са адекватни, нито виновникът "Лукойл Нефтохим" ще си мръдне пръста да изпълни някакви си препоръки. Колкото знае държавата какво точно и колко черно злато влиза в НХК, толкова и нехае за отровите, които излизат от комините и тровят хиляди хора. Всъщност политиците мислят за реформите в здравеопазването като как да харчат нашите данъци, за да лекуват болестите на хората, а не да провеждат политики за тяхното предотвратяване. За това и такива нарушения на големите отровители на въздуха ще остават със смешни санкции на фона на огромните човешки страдания.