Двадесети ноември, температура около 25 градуса. Започва световното първенство по футбол. Тези думи вероятно биха прозвучали странно и необичайно преди години. Но ето, че днес са действителност, тъй като с двубоя между домакина Катар и Еквадор на стадион "Ал Байт" ще бъде дадено началото на 22-рото световното първенство по футбол.
Заобиколен от противоречия, турнирът започва, като надеждата на домакините и на ФИФА е футболът да излезе на сцената и да остави политическите въпроси на заден план.
За пръв път в историята световното ще се проведе през ноември и декември, вместо през традиционните юни и юли. Факт, който създаде предизвикателства за футболистите, за отборите участници, както и за клубните първенства.
Надпреварата предизвиква голям интерес по много причини, най-вече политически, а ФИФА и страната домакин понасят критики. Упреците са свързани с условията на труд в Катар, починалите чуждестранни работници, спазването на правата на човека, отношението към ЛГБТ общността, както и с последните ограничения покрай забраната за продажба на алкохол.
В следващия месец предстоят общо 64 мача, последният от които на 18 декември ще определи новия шампион.
Малката държава на голямата футболна карта
С територия, която е около десет пъти по-малка от тази на България, Катар се превръща в най-малката страна домакин в историята на световните първенства. И идва като пълна противоположност като мащаб спрямо предишния турнир в Русия и следващия - в САЩ, Мексико и Канада.
Изборът на Катар беше направен от изпълнителния комитет на ФИФА на 2 декември 2010 г. Тогава едновременно бяха определени домакините на световните първенства през 2018 (Русия) и 2022 г. Катар се пребори с Австралия, Япония, Южна Корея и САЩ. Заключителното гласуване включи Катар и САЩ, като азиатската страна спечели с 14:8 гласа. Последваха остри обвинения в корупция, като най-силни бяха гласовете от Западна Европа.
Всички те бяха отхвърлени. Наскоро обаче тогавашният президент на ФИФА Сеп Блатер каза, че изборът на Катар е бил грешка, както и че е имало натиск от бившия президент на Франция Никола Саркози в подкрепа на Катар.
Основните упреци са свързани с темата за нарушаването на човешките права. В центъра на вниманието е отношението към чуждестранните работници, които бяха заети със строежа на стадионите и инфраструктурата. Официални данни няма, но има твърдения за стотици пострадали и загинали работници.
В годините на подготовката на Катар бяха подавани много сигнали, като натискът се засили в последните месеци. Държави от Европа бяха сред най-дейните в критиките, като силен беше отзвукът в Норвегия, Дания и Германия. Все по-често запалянковци и хора, свързани с футбола в Германия, призовават за бойкот на турнира. Датчаните бяха готови да играят мачовете си със специални протестни фланелки, но получиха забрана от ФИФА. Международната федерация дори призова отборите да се съсредоточат върху футбола.
Ден преди началото на турнира президентът на ФИФА Джани Инфантино отговори на критиките с остър тон: "Имам много силни чувства днес. Днес се чувствам като гражданин на Катар. Днес се чувствам като арабин. Днес се чувствам като африканец. Днес се чувствам гей. Днес се чувствам като инвалид. Днес се чувствам като гастарбайтер".
Той защити домакинството на Катар, а също така наблегна и на отношението на Европа. "Аз не съм катарски гражданин, африканец, гей, човек с увреждания и всъщност не съм работник мигрант, но знам какво е да бъдеш дискриминиран и да си жертва на насилие като чужденец в чужда държава, като дете бях жертва на насилие, защото имах рижа коса и лунички", каза още Инфантино и добави, че Европа трябва да подражава на Катар.
"Колко от тези европейски и западни бизнес компании, които печелят милиони и милиарди от Катар, колко от тях са се обърнали към катарските власти за правата на работниците мигранти? Никой, защото ако си променят законодателството, това означава по-малко печалби. Разбира се, има проблеми в Катар, които трябва да бъдат решени, но това едностранно даване на морални уроци е просто лицемерие", добави президентът на ФИФА.
Самата международна федерация направи много компромиси с избора на Катар. Първоначално беше обявено, че световното ще е в традиционните месеци, но през 2015 г. дойде промяната, защото през лятото температурите са около 40 и дори достигат 50 градуса.
Изместването за ноември и декември означава усложняване на футболния календар, прекъсване на клубните първенства и по-малко време за почивка и подготовка за футболистите.
Мащабите на Катар са такива, че страната има ограничения брой места за настаняване на отборите, официалните лица и привържениците. Част от запалянковците дори ще са в съседни държави и ще пътуват за мачовете от световното.
Мачовете в Катар ще се проведат само на осем стадиона. За последно броят е бил толкова малък в Бразилия 1970, но тогава отборите са били двойно по-малко - 16. Осемте стадиона в Катар са разположени много близо един до друг, като са в радиус от 55 км от центъра на столицата Доха.
На стадионите обаче няма да се продава бира. Това е важно решение, което засяга привържениците, но и някои от спонсорите, които са сред основните източници на приходи за ФИФА.
"От бизнес гледна точка за мен големият победител от това първенство ще бъде ФИФА. Другото важно нещо е, че отборите, които успеят да се съхранят, да намерят правилната конфигурация и да постигнат добри резултати на терена, също ще спечелят и икономически", каза директорът "Бизнес развитие" в PWC Югоизточна Европа Юлиян Михов в предаването на "Дневник" "Какво ще става", посветено на ефектите върху бизнеса, политиката и футбола след световното в Катар.
Кой ще стъпи на върха
Може ли Франция да защити титлата си от преди четири години? Ще стъпи ли Бразилия на върха 20 години след последния си триумф? Възможен ли е изненадващ шампион? Дните до 18 декември ще дадат отговорите на тези, а и на много други въпроси.
До момента Испания и Германия са единствените отбори от Европа, които успяват да станат световни шампиони, когато турнирът е на друг континент. Испанците го сториха през 2010 г. в Южна Африка, а Бундестима четири години по-късно на шампионата в Бразилия.
Традицията повелява, че когато турнирът е далеч от Европа тимовете от Южна Америка са с предимство.
Това ще е последното (засега) световното първенство с 32 отбора (през 2026 г. в САЩ, Канада и Мексико те ще са 48). Отборите са разпределени в осем групи по четири, като първите два се класират за осминафиналите.
Дали заради традицията или на база на формата петкратният шампион и рекордьор Бразилия е фаворитът на букмейкърите, следван от Аржентина и настоящия световен първенец Франция, който обаче има трудности заради контузени основни футболисти. След това се нареждат Англия, Испания и Германия.
Отборът на Катар е единственият дебютант на световното. Домакините са настоящият шампион на Азия, като спечелиха континенталния турнир през 2019 г.
Големият отсъстващ е четирикратният шампион Италия. Руският отбор беше отстранен от плейофите в квалификациите заради войната, а съставът на Украйна отпадна на последното стъпало. Няма ги Нигерия, Египет на Мохамед Салах и Парагвай.
Първенството е чакано с голям интерес и заради факта, че ще е последният голям турнир на Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Световната титла е единственото отличие, което липсва в кариерата и на двамата.
Макар и на 35 г. Меси ще се опита да забрави загубения финал от 2014 г. Докато Роналдо, който преминава през труден период в клубния си тим "Манчестър юнайтед", иска да стъпи на върха с Португалия и да обори критиците си.
Португалецът може да постави пореден забележителен рекорд - ако вкара гол, ще стане първият футболист с голове на пет различни световни първенства.
Кога са мачовете
Откриването е в неделя в 16.00 часа българско време, а първият мач е от 18 часа. По време на турнира ще има мачове в 12.00, 15.00, 18.00 и 21.00 часа. В България правата са споделени между БНТ и "Нова броудкастинг груп".
Световното включва 64 мача, като те са разпределени поравно между двете телевизии. Те ще излъчват мача на откриването между Катар и Еквадор, мача за третото място и финала. Четвъртият двубой, който ще бъде предаван и от двете телевизии, е този между Испания и Германия от груповата фаза.
Източник: Дневник.бг